Eko owijanie

Eko owijanie

Worki, woreczki, folie metalowe i plastikowe. Wszystko ładne, estetyczne, higieniczne, ale z racji swojej jednorazowości mało etyczne w stosunku do matki – Matki Ziemi oczywiście.

Co ja robię aby ograniczyć tworzywa sztuczne?

Celowo napisałam ograniczyć, bo niestety nie zawsze uda mi się w sklepie, na bazarze, albo przy wizycie u cioci na imieninach krzyknąć: NIEEE chcę jednorazówki, albo w barze gdy ktoś uparcie wciska mi folię aluminiową i nie chce wziąć tego co mu daje do pakowania żywności, albo gdy jestem gdzieś w głębokiej dziczy i zaskoczy mnie armagedon pogodowy lub kulinarny i życie ratuje tylko kawałek plastiku.

Słowem są sytuacje, które nawet filozofom i poetom się nie śniły, w których niestety tworzywo sztuczne przykleja się do mnie, jak guma do żucia do włosów.

Wyznaje zasadę, że w życiu chodzi o zdrowy rozsądek, wyważenie i zdrowy balans. Nie należy zbytnio się przejmować, ale też nie bagatelizować. Nie rwijmy sobie włosów z głowy, że raz na jakiś czas użyjemy folii spożywczej i jeszcze zapakujemy to w worek foliowy, ale jeżeli robimy to codziennie, to wiedz bracie i siostro, że źle się dzieje.

Jak pisałam wcześniej (plastic-fantastic – klik) nawet drobne zmiany mogą przysłużyć się naszej planecie.

Możemy zacząć od czegoś naprawdę łatwego.

Czy słyszeliście kiedyś o woskowych owijkach do żywności?

Jeżeli nie, to już Wam wyjaśniam. Są to różnej formy i wielkości materiały (najczęściej bawełniane lub lniane), które pokrywa się specjalną powłoką woskowo-żywiczną służą do zawijania lub przykrywania żywności.

Najbardziej pojechane mają guziczki lub zameczki błyskawiczne.

Ja wypróbowałam klasykę z Botanicanomadica

kwadraty (30×30, 25×25)

i wielgachny prostokąt (50×40) – z myślą, że jak będzie zbyt duży do moich potrzeb, to zrobię z niego dwa mniejsze.

Urzekła mnie w nich szał kolorów i wzorów (naprawdę miałam trudność z wyborem, bo wszystko mi się podobało) oraz osoba sprzedająca. Miła, sympatyczna i konkretna. Zrobiła mi taki wykład o owijkach, że zapragnęłam je mieć wszystkie od razu.

Do czego je wykorzystuję?

– do zawijania kanapek, tortilli, wrapów, sajgonek, a nawet gołąbków, naleśników i kotletów warzywnych

– do przykrywania i zawijania żywności w lodówce

– do przykrywania owoców na stole

– robię też z nich małe torebeczki (wystarczy rozgrzać brzegi w palcach i skleić) i wrzucam do nich sałatkowe drugie śniadanie (ale uwaga nie może ociekać sosem), ja ostatnio dodałam do torebki dynię z czerwoną soczewicą i marchewką, lekko skropione oliwą.

Doskonale sprawdzają się w podróży, pracy, szkole i domu.

Ich zaletą jest również łatwy sposób konserwacji. Wystarczy, że po użyciu umyjemy je w letniej wodzie. UWAGA nie można ich myć w zmywarce i prać w pralce.

A gdy trochę je sponiewieramy w czasie używania, wystarczy włożyć je do letniego piekarnika (najlepiej po skończonym pieczeniu, jak piekarnik jest już przestudzony) a następnie, jak zmięknie wosk delikatnie „wygładzić” rękoma. Będą, jak nowe. Dzięki odpowiedniej konserwacji posłużą nam na lata.

Podzielcie się z nami czym wy owijacie kanapki ?

https://www.facebook.com/botanikato/posts/2241995812728351/

https://www.instagram.com/botanicanomadica/?hl=pl

Justyna

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial