Kryształowe serce

Kryształowe serce

Wiecie czym jest kryształowe serce? Kryształowe Serce  to odznaczenie ustanowione 27 listopada 1986 uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Polskiego czerwonego Krzyża, jako najwyższe odznaczenie organizacyjne; wyróżnienie przyznawane za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK. Jednak tu o odznaczeniu nie mam mowy, a o tytule książki Michała Bergel. Przeczytawszy tytuł książki gdzieś w pamięci „zaświtało mi”, że jest takie odznaczenie, stąd ta mała dygresja. Tymczasem zapraszam Was na recenzję 16 – letniej Zuzanny: 

Iris McBlack żyje w cieniu siostry, która pomiata swoimi niezliczonymi wielbicielami na lewo i prawo. Swoimi kruczoczarnymi włosami, błękitnymi oczami i nienagannym makijażem, trzyma całą okolicę w garści. W przeciwieństwie do Oliwi, młodsza, rudowłosa Iris traktowana jest niemalże jak powietrze. Nie lubi się do tego przyznawać, ale jest trochę zazdrosna o tą całą atencję płci przeciwnej. Jej życie w małym Chestermind obraca się wokół przyjmowania prezentów w imieniu siostry i próbach przekonania ojca, że obecność tylu adoratorów wokół miejsca zamieszkania, przeszkadza im w codziennym życiu.

Może i siostra działa Iris na nerwy, jednak kiedy obie trafiają do magicznej rzeczywistości – na planetę o nazwie Czajniczek – Iris nie cofnie się przed niczym, aby uratować siostrę z rąk złego czarodzieja. Wyrusza w niebezpieczną podróż, w celu odnalezienia innego potężnego czarodzieja, który mógłby pomóc jej wyciągnąć Oliwię z niewoli. Podczas wyprawy zawiera nowe przyjaźnie, pakuje się wiele niebezpieczeństw i odkrywa tajemnice nieznanej planety.

Książka jest odpowiednia dla młodszych czytelników. Mimo, że akcja dłuży się niemiłosiernie, sam pomysł na fabułę jest rozbudowany i interesujący. Jednak w tym wszystkim jest jeden, mały minus, który przez całą lekturę nie dawał mi spokoju. Oliwia została przedstawiona jako dziewczyna bardzo dbająca o swój wygląd. A przy tym, ta mniej inteligentna i wredniejsza, myśląca tylko o sobie. Został tutaj wykorzystany stereotyp, w którym te śliczne dziewczynki to głupie dziewczynki. Wpajanie takich rzeczy, szczególnie osobom, które dopiero kształtują swoje poglądy, nie jest niczym dobrym. Ale może jestem po prostu przewrażliwiona. Mimo wszystko, polecam tę pozycję młodszym i tym troszkę starszym miłośnikom książek.

Zuzanna

Kryształowe serce – Tom 1

Michał Bergel

Seria: 

Data wydania: 14 Sierpnia 2019

Wydawnictwo Jaguar

Liczba stron: 380

Kategoria: 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial