Książkowe wieczory

Książkowe wieczory

Książka towarzyszy mi przez cały rok i to głównie wieczorami, bo to właśnie wtedy mam na nią czas. To taka dziwna forma podróży. Zawsze jak czytam podróżuję. Od roku podróżuję do Szkocji, Francji, Ameryki z bohaterami serii „Obcej” Diany Gabaldon, a w listopadzie odwiedziłam Manhattan zgłębiając dziwne zasady działania społeczności w książce „Naczelne z Park Avenue” Wednesday Martin. Odbyłam też podróż kulinarną po roślinnych smakach „Smakoterapi” Iwony Zasuwy, ale z tej książki korzystam już nie tylko wieczorem :). I właśnie zacznę od niej.

Smakoterapia  cz . 1  i Smakoterapia  cz. 2  

Obie książki to kopalnia zdrowej, roślinnej kuchni, bez glutenu, nabiału i cukru. Przepisy są bardzo łatwe, a niekiedy składają się tylko z dwóch składników. To kuchnia, która ewidentnie pokazuje, że nie ma dania bez warzyw i że można z samych warzyw ugotować pyszne potrawy, które nasycą nas. Zielone liście, nierafinowane i nieprzetworzone węglowodany, strączki, owoce, pestki, orzechy, nierafinowane oleje, suszone  owoce, kłodawska niejodowana sól, przyprawy i wiele….wiele przepisów. Polecam!

Naczelne z Park Avenue

Wykorzystując antropologię główna bohaterka zgłębia zasady działania społeczności, która jest dla mnie tak dziwna, że aż nieprawdopodobna. Bogate i eleganckie kobiety, ich zhierarchizowany świat i ciągła walka o to, aby dostać się do tego świata, utrzymać się w nim i piąć na szczyt. Kiedy autorka tej książki wraz z mężem i synkiem przeprowadza się z zachodniego na wschodni Manhattan, odkrywa, że  trafia do całkowicie odmiennej kultury. Poznaje jej blaski i cienie, a raczej cienie, bo tu właśnie pieniądze wyznaczają prestiż i pozycję. Niby piękne, niby zadbane, niby perfekcyjne matki i to wszystko niby…. bo więcej w tym śmieszności niż prestiżu. Autorka na własnym przykładzie pokazuje, jak przenikała do świata mieszkanek Upper East Side, wybierając lokalizację, która jest bardzo istotnym elementem w tym świecie,  mieszkanie i – co jej najbardziej spędzało sen z powiek –  odpowiednią szkołę dla synka. Bycie towarzyskim pariasem to najgorszy dramat jaki przechodziła, stąd postanowiła się zasymilować i koniecznie zyskać akceptację tej dziwnej społeczności. Może ten świat nie różni się tak bardzo od naszego….hm, np. walka o perfekcyjną sylwetkę jest dość powszechnym zjawiskiem. Markowe ubrania, m.in. torebka Birkin, której autorka poświęciła kilka stron książki, perfekcyjny wygląd oraz zabiegi kosmetyczne to codzienność kobiet ze wschodniej części Mahattanu, ale i wielu osób spoza niego. Nie mniej jednak tam jest to jeszcze dobitniej widoczne, w każdym działaniu podkreślone i wyrysowane.  W książce znajdziemy wiele antropologicznych informacji oraz  ciekawych porównań zachowań ludzi do zwierząt, czy walki o pozycję w hermetycznej społeczności. Nieprawdopodobna historia świata, w którym nie chciałabym postawić nogi!

Obca Diana Gabeldon

7 część z 8 części Obcej Diany Gabaldon. Czytam już coraz wolniej, bo nie chcę aby się skończyła. Bo dobrze mi podróżować z bohaterami po XVIII – wiecznych ziemiach. Wspaniała, fantastyczna przygoda, saga, która kolokwialnie mówiąc wciąga niesamowicie i towarzyszy mi niemal każdego wieczoru. Jednocześnie oglądam 4 sezon „Outlandera” (serial), który powstał na podstawie tej książki. Polecam gorąco.

Tak w skrócie:  Jest rok 1945. Główna bohaterka i jej mąż udają po wojnie się do Szkocji na wakacje. Przez pięć lat prawie się nie widzieli – on został w Londynie pracując dla wywiadu brytyjskiego, ona pracowała na froncie jako pielęgniarka. Mąż Claire Frank jako historyk szuka w okolicach śladów swoich przodków.  Frank poszukuje informacji o swoich przodkach, a Claire oddaje się swojej pasji – botanice. Podczas jednej z nocy małżeństwo jest świadkiem starodawnego rytuału w kamiennym kręgu z udziałem miejscowych kobiet. Claire wkrótce potem powraca w to miejsce, chcąc pozyskać roślinne okazy do swojej kolekcji. Będąc w kręgu, słyszy dziwny hałas i jest przekonana, że wydobywa się on z kamieni, dotyka jednego z głazów i traci przytomność. Budzi się w 1743 roku, trafiając w sam środek potyczek pomiędzy angielskimi dragonami służącymi królowi Jerzemu II a szkockimi góralami chcącymi przywrócić tron Stuartom. Co najważniejsze w świecie tym poznaje Jamiego, dla którego rezygnuje ostatecznie z wygodnego życia w XX wieku. Nie przeszkadzają jej opryskliwi szkoccy górale, niebezpieczeństwa zagrażające jej życiu, brak możliwości dbania o higienę, niewygody, przykre doświadczenia…… i to wszystko dla mężczyzny, który staje się dla niej kimś niezwykle wyjątkowym, dla którego warto poświecić własne życie. Oczywiście w książce nie brakuje ekscytujących opisów gorącego seksu, który pobudza naszą wyobraźnię. Nie brakuje również opisów brutalności 19 – wiecznych więzieni, w których działy się rzeczy wykraczające poza naszą wyobraźnię. I właśnie dlatego ta książka też skłania do refleksji nad czasami, w których ludzie walczyli o byt, o godność, o sprawiedliwość, o życie. Nie brakuje również wątków humorystycznych, zwłaszcza w dialogach pomiędzy Claire a Jamiem. Para często wspólnie ładuje się w tarapaty i wzajemnie ratuje z opresji. Są nierozłączni i doskonale wzajemnie się uzupełniają. Saga jest mieszanką romansu, powieści historycznej i przygodowej z elementami fantastyki.

Aneta

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

    1. W innych książkach 🙂 My nie ograniczamy się jedynie do tej jednej. Ona jest jedną z wyboru, w której są ciekawe przepisy kulinarne z warzyw. Może być elementem dodatkowym do innych książek i potraw.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial