Jak lepiej zatroszczyć się o siebie

Jak lepiej zatroszczyć się o siebie

Być może myślenie o osobistym samopoczuciu i postawieniu siebie na pierwszym miejscu listy rzeczy „do zrobienia” wydaje się samolubne… ale tak nie jest. W rzeczywistości jedną z najważniejszych inwestycji, jakie możesz kiedykolwiek zrobić, jest inwestycja w siebie, swoje zdrowie, własne potrzeby i dobre samopoczucie. Bo gdy sama ze sobą czujesz się dobrze, to i dla innych też będziesz lepszą osobą, emanującą ciepłem i troską.

Patricia Spadaro w jednej ze swoich książek proponuje nam abyśmy stawiali siebie na szczycie swojej listy priorytetów. „Nie czekaj do momentu, aż odhaczysz wszystkie inne zadania, które robisz dla innych, zanim zaoferujesz sobie to, czego potrzebujesz. Wyznacz dla siebie czas, aby troska o siebie nie była punktem, który zawsze spychasz na sam koniec listy”.

Bądź najlepszą wersją siebie!

Często jest tak, że żyjemy przyzwyczajeni do roli obserwatora i pozwalamy innym, by mówili nam, co mamy robić – co jeść, jak się ubierać, jakie produkty kupować, w jakiego Boga wierzyć, a nawet jak być szczęśliwym. Głęboko zakorzenione w nas poczucie zależności od czegoś na zewnątrz, pozwalanie na to, by ktoś inny trzymał ster naszego życia, wydaje się być czymś naturalnym,.

Już dawno temu mędrcy za wszelką cenę starali się nam powiedzieć, że nie tędy droga. Nie wierz ślepo w to, co słyszysz, co ci radzą, zawsze sprawdzaj to sam na sobie. Eksperymentuj. Sam wybieraj swoją ścieżkę życia.

To ty bądź w końcu liderem, bo to przecież twoja życie. Masz prawo pójść tą drogą, którą wybierzesz, zgodnie z własnymi przekonaniami i wiarą. Niczego nie musisz robić tak jak inni, nie musisz żyć sztampowo. Żyj indywidualnie, nikogo nie naśladuj, bądź sobą, a tylko wówczas poczujesz spokój, szczęście i wolność.

Troszczenie się o siebie to umiejętność nazywania i zaspokajania własnych potrzeb, a to przecież jest w porządku, to nic złego. Często umniejszamy własne potrzeby, poprzez nieustanne przedkładanie potrzeb innych nad swoje. Bagatelizujemy objawy zmęczenia czy stresu, ale to tylko niektóre z sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że niewystarczająco dbamy o siebie.

Czas to zmienić!

Każdego dnia znajdź czas tylko dla siebie, tzn. na codzienny ruch, słuchanie muzyki, medytację, rozmowę z bliskimi i przyjaciółmi, relaksującą kąpiel, dobrą książkę, albo po prostu połóż się na drzemkę. Rób to, czego pragniesz w danej wolnej chwili. Ale pamiętaj abyś zawsze usłyszał siebie od wewnątrz, abyś był bardziej skupiony na sobie, na tym co robisz. Rzecz w tm abyś był bardziej uważny, znaczy: jeśli biegasz, to doświadczaj tego biegu, myśl o nim, a nie o tym, że za chwilę musisz zrobić dzieciom kolację, pranie czy sprzątanie. Chodzi w tym wszystkim o to ( wciąż przykład biegania) abyś podczas biegu był skoncentrowany na sobie maksymalnie i był ze sobą w kontakcie, był skupiony tylko i wyłącznie na sobie , bo to jest twoja chwila, czas tylko dla ciebie i należy wykorzystać go najlepiej jak potrafisz. Co jest niełatwym wyzwaniem, ależ jak bardzo skutecznym w trosce o samego siebie 🙂

Bądź dla siebie najlepszym przyjacielem i otocz się opieką, bo nikt inny za ciebie tego nie zrobi lepiej. Bądź lepszy dla siebie, mów do siebie miłe słowa, polub się bardziej. Po prostu zatroszcz się o siebie 🙂

Marzena

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

  1. Czasem ciezko mi zaakceptować w pełni moje ciało ale im bardziej mi to wychodzi tym samopoczucie lepsze 😉 so keep trying ;P

  2. Bardzo fajny wpis. I uważam, że każda świeżo upieczona matka powinna go przeczytać. Ja dopiero przy drugim dziecku zrozumiałam jak potrzebna jest troska o siebie. I choćbym miała leżeć i patrzeć w sufit to mój czas i moja sprawa jak go wykorzystam, żeby poczuć się lepiej.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial