15 powodów, dla których warto uprawiać jogę

15 powodów, dla których warto uprawiać jogę

Wiele osób myśli o tym, aby uprawiać jogę, ale w konsekwencji pozostaje na etapie myślenia i nic z tym nie robi. W tym poście zebrałam 15 powodów zachęcających do tego, aby ćwiczyć jogę. Mam nadzieję, że zainspirują cię do rozpoczęcia zajęć. I tak:

1. Joga poprawia kondycję fizyczną. Rozwój elastyczności, kondycji mięśni i stawów jest jednym z pierwszych i namacalnych efektów jogi. Przy regularnej praktyce niemożliwe staje się możliwe, a praktykujący wykonują ćwiczenia, o których wcześniej nawet nie marzyli. Pomaga zapobiegać chorobom takim jak zapalenie stawów, ból pleców, poprawia metabolizm w ciele.

2. Joga poprawia postawę, ponieważ niewłaściwa postawa powoduje wiele problemów zdrowotnych: zmęczenie, senność, bóle głowy, ból pleców, słabą wydajność, skrzywienie kręgosłupa, złe trawienie … nie jest to pełna lista konsekwencji. Dlatego bardzo ważne jest, aby joga pomogła poprawić postawę.

3. Joga poprawia krążenie krwi, wykonywanie asan, a także ćwiczenia aerobowe, znacznie zmniejszają ryzyko chorób serca i pomagają pozbyć się depresji. Badania wykazały, że praktyka jogi stabilizuje bicie serca w stanie odpoczynku, poprawia wytrzymałość i promuje przepływ tlenu do narządów wewnętrznych.

4. Joga normalizuje ciśnienie.

5. Joga uszczęśliwia osobę, badania wykazały, że joga pomaga pozbyć się depresji. Podczas wykonywania asan poziom serotoniny, hormonu szczęścia, znacznie wzrasta, co przyczynia się do dobrego nastroju i poprawy ogólnego samopoczucia

6. Często słyszymy: „Jak chcesz schudnąć, to trzeba mniej jeść i więcej się ruszać”. Joga pomaga formułować zdrowy tryb życia, bez egzekwowania zasad i liczenia kalorii. Badania wykazały, że normalizacja masy następuje w wyniku niższego poziomu kortyzolu i adrenaliny, co z kolei przyczynia się do utraty wagi. Stabilizacja stanu psychicznego i emocjonalnego, eliminuje przejadanie się i przyczynia się do wyboru zdrowszego jedzenia.

7. Joga poprawia koncentrację. Jednym z głównych składników jogi jest koncentracja na teraźniejszości. Regularne zajęcia jogi poprawiają koordynację, reakcję, a nawet IQ! Ludzie, którzy ćwiczą medytację, potrafią szybciej rozwiązywać zadania, lepiej zapamiętywać informacje i przywracać zdarzenia z pamięci.

8. Joga poprawia równowagę i koordynację. Dzięki regularnym zajęciom jogi zwiększa się zdolność odczuwania ciała i jego położenia w przestrzeni. Łatwiej sobie poradzisz przy potknięciach i ewentualnych upadkach –   jest to szczególnie ważne dla osób starszych.

9. Joga rozwija kontrolę nad ciałem. Niektórzy zaawansowani jogini mają zdolność kontrolowania swojego ciała, co dezorientuje naukowców. Znany są historie joginów, którzy mogą hibernować, długo nie jeść i nie pić, zatrzymać serca i zasnąć w ciągu minuty.

10. Joga uspokaja. Rytm współczesnego życia sprawia, że cały czas się poruszamy. Nasz mózg działa 24 godziny na dobę, nawet podczas snu, naturalnie nasz układ nerwowy jest stale napięty, jogini starają się brać mniej, ale głębsze oddechy, co pomaga uspokoić układ nerwowy i zapewnia bardziej efektywny oddech.

11. Joga poprawia samoocenę. Wiele osób cierpi z powodu zbyt niskiej samooceny. Jeśli ćwiczysz jogę, stopniowo twoje podejście do siebie i innych zaczyna się zmieniać. Zaczniesz odczuwać wdzięczność, współczucie i przebaczenie. Odkryjesz siebie z zupełnie innej perspektywy, a także poczujesz się częścią czegoś więcej.

12. Joga daje siłę. Ćwicząc jogę, bardzo szybko zdasz sobie sprawę, że bez żadnego wysiłku staniesz się lepszy. Zdrowiej będziesz jadł,  będziesz miał więcej energii, będziesz pozytywnie myślał, łatwiej poradzisz  sobie z codziennymi trudnościami, a nawet będziesz w stanie pozbyć się złych nawyków. Weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie we własne ręce. Joga daje narzędzie do zmiany i możesz poczuć się lepiej.

13. Joga nie potrzebuje lekarstw! Jeśli Twoja szafka pierwszej pomocy wygląda bardziej jak apteka, czas na jogę! W wieku 50 lat moja mama nosiła ze sobą ogromne opakowania leków, co tylko pogorszyło jej stan, ale kiedy zaczęła uprawiać jogę, zapomniała o nich! A teraz ma 64 lata, ale wygląda o 15 lat młodziej! Jest pozytywna, energiczna i zdrowa! Gdyby wszyscy ludzie ćwiczyli jogę to zapewne wszyscy terapeuci, psychologowie, psychiatrzy byliby bez pracy 😉

14. Joga uczy miłości. Miłość może nie być w stanie pokonać wszystkich przeszkód, ale zdecydowanie pomaga w leczeniu chorób, dając miłość rodzinie, przyjaciołom i społeczeństwu, najpierw pomagasz sobie. Dzięki regularnym ćwiczeniom jogi staniesz się przyjaźniejszy, milszy i spokojniejszy.

15. Joga uczy pomagania sobie poprzez pomaganie innym. Karmy jogi, co oznacza pomaganie innym, nie można oddzielić od filozofii jogi. Pomagając innym, pomagasz sobie. Pomaganie innym nadaje Twojemu życiu nowe znaczenie, a twoje problemy nie wydają się już tak przerażające, gdy zobaczysz, z czym muszą się zmierzyć .

I pamiętajcie, wszystko jest ze sobą powiązane, na pewno czytając to wszystko, zdaliście sobie sprawę, że jedno wynika z drugiego: zmienisz postawę → zmienisz oddychanie … Zmienisz oddychanie → zmienisz swój układ nerwowy …

To jest jedno z najważniejszych w jodze: WSZYSTKO POŁĄCZONE!

Zaczynając jogę, zrozumiesz, że zmieni się nie tylko twoje zdrowie i wygląd, ale zmieni się także twoje postrzeganie siebie i otaczającego cię świata. Najprawdopodobniej w twoim otoczeniu pojawią się bardziej interesujący i świadomi ludzie, pojawią się nowe cele i plany, pojawią się nowe hobby i zainteresowania, zmieni się sam tok życia!

No jak? już biegniesz do sklepu po matę do jogi?

♥ Tori Butorina

Zdjęcia na czołówce: Obraz Pexels z Pixabay

zdjęcia nr 1: Obraz Okan Caliskan z Pixabay

zdjęcia nr 2: Obraz Irina L z Pixabay

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial