Dobra książka, to nieodłączny atrybut na wakacjach

Dobra książka, to nieodłączny atrybut na wakacjach

Książka warta polecenia to taka, którą dobrze się czyta, której treść wciąga i jest dobrze napisana. Taka pozycja, to prawdziwy relaks i chwila oderwania się od rzeczywistości. Pewnie każdy z nas lubi zupełnie coś innego.

Ja, dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować i polecić książkę, którą przeczytałam ostatnio jednym tchem. „Kobiety i Filozofia” – kontynuacja esejów subiektywnych” autorstwa pani Agnieszki Szczap, która jest doktorem na naszej zielonogórskiej uczelni. Książka została wydana w 2016 roku, jest w miękkiej oprawie i liczy 290 stron.

Mam to szczęście, że autorkę znam osobiście i muszę przyznać, że jest niezwykłą osobą. Mimo młodego wieku jest fachowcem w swojej dziedzinie, a do tego jest bardzo miłym, ciepłym i bardzo pomocnym człowiekiem.

Sama książka jest zbiorem czterdziestu jeden esejów, w których poszukuje się odpowiedzi na pytania o to, czy filozofowie zajmowali się kwestią płci i czy kobiety wniosły coś do filozofii. Stanowi ona kontynuacje i uzupełnienie wydanego w 2012 r. tomu zredagowanego i opracowanego przez Liliannę Kiejzik pt. Kobiety w filozofii. Filozofowie o kobietach. Eseje subiektywne. Tak jak w poprzednim wydawnictwie, każdy z esejów może stanowić samodzielną całość. Nie wszystkie zaprezentowane postaci były stricte filozofami, ale każda z nich opisywała naturę ludzką i w zasadniczy sposób wpłynęła na pokolenia innych filozofów. Nie brak tu tekstów o psychologach, przedstawicielach psychoanalizy (czy neuropsychoanalizy), antropologach kulturowych, socjologach. Łączy ich to, że dostrzegali, że świat nie składa się z pozbawionych płci jednostek, lecz z kobiet i mężczyzn. Społeczeństwo od każdej z płci oczekuje pełnienia innych ról społecznych, wyznacza im różne pozycje w społecznej hierarchii. Książka ta przenosi nas do różnych epok i wydarzeń.

Uważam, że książka ta, jest bardzo wartościowa i prawdziwa i z całą odpowiedzialnością polecam ją serdecznie.

Marzena

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

  1. Fajnie byłoby, gdyby pojawiły się tu jeszcze jakieś cytaty z książki, informacje o wydawnictwie i nieco bardziej rozbudowana notką o autorce. Dodatkowym atutem są Twoje przemyślenia na temat książki, np. co Ci się w niej spodobało, a co mniej? Dzięki takim danym będę widziała, że czy dana książka faktycznie jest dla mnie 🙂 Na teraz widzę opis, który w dużej części jest powielony ze strony samego wydawnictwa 🙁

  2. Miło wspominam filozofię z czasów studiów, a dodatkowo nie znam opisanej wyżej autorski. Wszystko to skłania mnie do zapoznania się z tymi esejami 🙂

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial