Każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie

Każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie

Od czego zaczynacie dzień? Ja zaczynam dzień od powitania słońca – to jedna z najbardziej znanych sekwencji w jodze.  Daje siłę, rozciąga organizm, jest łatwa do nauczenia a działanie tej sekwencji jest naprawdę wszechstronne i przynosi niezliczone korzyści na poziomie ciała, ducha i umysłu. Powitanie słońca bazuje przede wszystkim na powtarzalności, rytmiczności i odpowiednim oddechu. Wykonywanie go poprawia trawienie, oczyszcza organizm z toksyn oraz ​zwiększa odporność na stres.

 

I pomimo tego, że czuję się cudownie po takiej codziennej praktyce to nic nie stoi na przeszkodzie, abym korzystała z dobrodziejstw techniki i sprzętu medycznego, aby sprawdzić na przykład moje ciśnienie. Hm…. chociażby dlatego, że moja praca niejednokrotne jest stresująca. Na szczęście należę do tych osób, co raczej mają niższe niż wyższe ciśnienie, ale nie zaszkodzi je mierzyć.  Po ćwiczeniach zawsze jest ono w normie, choć czasami co niektórzy potrafią mi je „podnieść” – na szczęście  – do stanu akceptowalnego. 🙂  Oczywiście w moim otoczeniu rodzinnym znajdują się jednostki, które powinny badać sobie stan swojego ciśnienia codziennie. Powtórzę (jakby to czytali): CODZIENNIE!!!. A nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób układu krążenia, także do zawału i udaru. Podobnie, rocznie z powodu choroby związanej z nadciśnieniem umiera przedwcześnie 10 milionów ludzi na świecie, co jest zdecydowanie za dużą liczbą. Mało tego, połowa chorych nawet nie wie, że cierpi na zbyt wysokie ciśnienie. Dlaczego? Mają dolegliwości, ale nie po drodze im do zakupu ciśnieniomierza, aby monitorować swój stan zdrowia. Dlatego warto badać siebie oraz zadbać o regularne badania bliskich!

 

Czym jest ciśnienie tętnicze? To nacisk, który na ścianki tętnic wywiera tłoczona w nich krew. Prawidłowe ciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie, a nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu groźnych chorób, jak miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność nerek, zawał serca, udar mózgu czy pogorszenie wzroku. 

Regularne pomiary ciśnienia w domowym zaciszu może wykryć problem. Mało tego, w warunkach domowych  jesteśmy zrelaksowani i pomiar zazwyczaj jest zdecydowanie bliższy prawdy. Ciśnieniomierz, jaki mogłabym Wam polecić to Diagnostic DM-500 IHB. Dlaczego?

 
 • ma duży, czytelny wyświetlacz : 3 liniowy (idealny dla ludzi ze słabym wzrokiem);
 • ma pragmatyczne etui;
 • jest solidnie wykończony, posiada rzepy, które dobrze trzymają, a sama opaska znakomicie dostosowuje się do rąk;
 • zaletą jest szybki pomiar, a pomiar dokonywany jednym przyciskiem;
 • ciśnieniomierz dokonuje pomiaru przy nieregularnym pulsie IHB;
 • wskaźnik Klasyfikacji Ciśnienia Krwi wg Światowej Organizacji Zdrowia;
 • zapamiętuje 120 pomiarów dla 2 użytkowników.

 

Firma Diagnosis ma w swoim asortymencie wiele ciśnieniomierzy, więc zachęcam do zajrzenia na ich stronę, bo z całym sercem mogę  polecić Wam ten, który mam w domu. 

O czym warto pamiętać mierząc ciśnienie?

 • na pół godziny przed badaniem nie ćwiczyć, nie pić kawy i nie palić tytoniu;
 • przed pomiarem należy usiądź w swobodnej pozycji opierając się o coś, a stopy należy trzymać na podłodze;
 • pomiar należy wykonywać na przedramieniu tej ręki, która u ciebie nie dominuje, opierając ją wygodnie o płaską powierzchnię mniej więcej na wysokości serca;
 • najlepiej wykonać kilka pomiarów (dwa lub trzy), w kilkuminutowych odstępach.
 • Monitoruj swoje wyniki. Dokonuj  regularnie mierzenia ciśnienia, bo tylko dzięki temu odpowiednio wcześnie wykryjesz niebezpieczeństwo

Ciśnieniomierze automatyczne znakomicie sprawdzą się w domowym zaciszu. Nie zwlekajcie z jego zakupem, gdyż dużo nie wydacie a wiele możecie zyskać. Ja tymczasem wracam do jogi, bo oprócz porannego powitania słońca joga jest ze mną również wieczorem, a praktykowanie jej nie tylko równoważy mój oddech ale daje mnóstwo energii, uspokaja, poprawia metabolizm, wzmacnia całe ciało i daje mi siłę na kolejny dzień.  

Aneta

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

 1. Jak najbardziej się zgadzam. Szczególnie, ze w dzisiejszych czasach mamy plagę nadciśnienia. Wiele osob potrafi latami nie mierzyć ciśnienia i nawet nie wiedzieć, ze ma ten problem. Wysokie ciśninie jest zdradliwe bo jeśli utrzymuje sie dłuzszy czas moze prowadzić do wielu nieprzyjemności związanych ze zdrowiem.

  Ze swojej strony polecam równie w ramach prewencji bieganie. W przypadku biegania podnosimy kilka razy dziennie ciśnienie. Z drugiej strony znacznie zmniejsza się nasze ciśnienie spoczynkowe.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial