27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

Obecnie w Zielonej Górze ma miejsce Tydzień Teatru z Biblioteką z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W związku z tym każdego dnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida odbywają się zajęcia literacko-plastyczne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także spektakle dla dorosłych.

Z uwagi na to, że 27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru, nie omieszkałam właśnie wczoraj wybrać się na monodram Karoliny Pożogi pt. „Ona” na podstawie tekstu Maliny Prześlugi „Kobieta i życie” w reżyserii Alicji Wróbel, Żarskiego Domu Kultury.

Monodram stanowi wyzwanie jedyne w swoim rodzaju. Równie trudne, co fascynujące zarówno dla aktora jak i dla widza. Jest to przecież teatralny wieczór tete-a-tete.

Jest to sztuka o poszukiwaniu własnej tożsamości, o lęku który drzemie w każdej kobiecie z racji tego, że jest fizycznie słabszą płcią niż mężczyzna, o pragnieniu wolności i rosnącym poczuciu siły ze stłumionego buntu. Tekst zainspirowany złością, żalem, bezsilnością, ale w geście solidarności kobiet. Komentujący aktualną rzeczywistość i wpisujący się w głos kobiet. Jest to historia życia, która może być zdarzeniem każdej kobiety. Kobiecych żyć, splątanych i połączonych w jedną opowieść. Jest to sztuka o schematach w które wpadamy od dzieciństwa i wkuwane są nam do głowy. Prowadzi nas przez traumatyzujące doświadczenia dotyczących szczególnie nadużyć seksualnych.

Tekst ma formę wewnętrznego monologu, a wypowiedziany głośno staje się formą manifestu – krzyku.
Sztuka mocna, dosadna, ale bardzo osobista, pokazująca bunt kobiet który zmienia się w pokaz siły.
W zielonogórskiej bibliotece możemy obecnie zwiedzać piękne wystawy artystycznych talentów, które budzą niesamowite emocje. Naprawdę warto wybrać się, aby je obejrzeć i zastanowić się nad tym co czujemy w chwili obecnej.

Serdeczne zapraszam, bo myślę, że warto 🙂

Marzena

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial