Spacer po zamku Grodziec

Spacer po zamku Grodziec

Wspominałam już, że uwielbiam zamki? Zapewne nie raz. Nieustannie mnie one zachwycają i mogłabym do nich ciągle wracać, nie tylko myślami 🙂 . Na przykład Zamek Kliczków – cudowny klimat i miejsce na romantyczny wypad. Zamek Czocha  – wiele tajemnic, ciekawe historie i równie cudowny klimat. Oczywiście, że nie omieszkałam do nich zajechać, gdy pod koniec sierpnia przemierzałam  Dolny Śląsk.  Co jednak dla mnie samej było zaskoczeniem, nigdy nie odwiedziłam Zamku Grodziec, który znajduje się w gminie Zagrodno i wiecie co? Nie umiem znaleźć na to usprawiedliwienia. 🙂 Aż w sierpniu br. zawitałam w Zamku Grodziec i już wiem, że powrócę do niego nie raz. Zachwycił mnie on OGROMNIE. Jeśli lubicie takie klimaty jak ja, zachęcam do odwiedzenia strony: http://szlakzamkowipalacow.eu/zamki-i-palace/ i zaplanowania swojego szklaku.

Burzliwe dzieje, książęta piastowscy, nazistowscy politycy, zniszczenia i wojny – kawałki historii, z którymi spotkacie się odwiedzając ten Zamek. A do tego przepiękne krajobrazy, które rozpościerają się z Zamku i zapierają dech w piersi. Budowla Zamku zachwyca przemycając jednocześnie historię tajemniczych skrytek, komnat, zaułków.

Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec pojawiły się w 1155 roku i pochodzą z bulli papieża Hadriana IV, choć niestety do dzisiejszego dnia niewiele wiadomo o losach zamku. Wiemy, że na początku był drewniany. Henryk Brodaty, zastąpił drewnianą budowlę murowaną, aa potem nastąpiła jego rozbudowa. Oczywiście nie obyło się bez splądrowania Zamku i jego zniszczenia. Książę Fryderyk I sprowadził do Grodźca murarskich mistrzów z Legnicy, Wrocławia i Görlitz, którzy przyczynili się do układu Zamku, jaki jest obecnie. Podczas wojny 30 – letniej był schronieniem dla mieszkańców, aż w końcu Książę Albrecht Wallensteina zniszczył go. XVII i XVIII- to wieczne próby odbudowania Grodźca. Dopiero w roku 1800, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg, podjęto efektywne prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne, aż stał się pierwszym w Europie zabytkiem służącym celom turystycznym. W 1945 roku Zamek Grodziec ulega dewastacji i od 1959 zaczęła się jego rekonstrukcja. Trzeba przyznać, że burzliwe miał dzieje.

Dzisiaj możemy cieszyć oko jego wyglądem. Zapraszam was na krótki foto – spacer:

Aneta

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial