Jaskinia Baredine i Traktor Story w Chorwacji

Jaskinia Baredine i Traktor Story w Chorwacji

Jeżeli w pobliżu, gdzie przebywamy np. na wakacjach jest jaskinia, to na 100% udam się do niej. Chyba nie było jaskini, której bym odpuściła.  W Polsce sporo odwiedziłam jaskiń i chyba najbardziej przypadła mi do gusty Jaskinia Niedźwiedzia. Przyszedł czas na Chorwację.

Jaskinia Baredine znajduje się w zachodniej części półwyspu Istria, pomiędzy Porečem, Višnjanem i Tarem, a niedaleko od wioski Nova Vas. Ma głębokość 132 metrów jednak zwiedzającym udostępniono tylko około 60m. Samo zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut. Podczas zwiedzania przewodnik  opowiada nie tylko o naturalnych walorach obiektu, ale i o związanej z nim legendzie o miłości szlachcica z Poreča i przepięknej pasterki z wioski Nova Vas. Przez cały rok, panuje w jaskini stała temperatura 14 stopni. Zwiedzający przemieszczają się ścieżka na ok 300 m (270 stopni/schodków), do głębokości ok 60m pod ziemią. Jaskinia składa się z 5 komnat i jeziora. Ścieżka jest dobrze oświetlona a poręcze ułatwiają  przemieszczanie się. Ślady znalezione w jaskini  np. fragmenty ceramiki świadczą o tym, że ludzie schodzili tu już w czasach starożytnych. W jaskini można podziwiać wnętrze ozdobione przez nacieki w postaci różnokolorowych stalagmitów i stalaktytów oraz powstałych z ich złączenia kolumn, czyli stalagnatów. Tworzą one zjawiskowe formy, które przewodnik personalizował 🙂 np. przypominające krzywą wieżę w Pizie.

W jaskini można spotkać odmieńca jaskiniowego (chorw. čovječja ribica), endemicznego płaza, żyjącego jedynie na terenie Krasu Dynarskiego.

Obok wejścia do jaskini znajduje się darmowy parking dla samochodów i autobusów, recepcja, kawiarnia, sklepy z pamiątkami a w niedalekiej odległości Traktor Story.

Traktor Story.

Czyli muzeum traktorów pod gołym niebem. Można tam zobaczyć ekspozycję na około 50 traktorów i maszyn rolniczych oraz zapoznać się z historią rolnictwa na tych ziemiach, w tym z historią wytwarzania chleba, oliwy z oliwek i wina. Te ostatnie podbiło nasze serca:)

Aneta

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial