Bale Valle, miasto motyli w Chorwacji

Bale Valle, miasto motyli w Chorwacji
 
 
Bale Valle, urocze miasteczko w Istrii, w całości wykonane z kamienia, istnieje od czasów rzymskich. Przez miasto biegł szlak handlowy pomiędzy Pulą a centralną częścią półwyspu. Historyczne centrum miasteczka znajduje się 145 metrów nad poziomem morza. A włoska nazwa miasta co oznacza dolinę.
 
Od Puli dzieli miasteczko 23 km. I choć miasteczko nie jest usytuowane nad morzem jego urok sprawia, że chce się je odwiedzać i spacerować wśród kamiennych murów. Do miasteczka Bale pojechaliśmy w drodze do Rovinj.  Jak się okazało uliczki niemal świeciły pustakami, prawie brak turystów sprawił, że czuliśmy się cudownie kosztując uroki tego miejsca. 
Widać, że czas płynie tu wolniej. W centrum stoi sklepik z regionalnymi napojami oraz rękodziełem, w którym nie omieszkaliśmy poczynić zakupy. Wzgórza wokół Bale porastają drzewa oliwkowe, stąd miasteczko słynie z oliwy.
Przypadkiem trafiliśmy tez na mini sklepik w jednym z domów i po kilkakrotnym zadzwonieniu dzwoneczkiem do drzwi udało nam się nabyć mini-rękodziło   magnes z motylem, gdyż to właśnie motyle są symbolem tego miasteczka. Żyje ich tu prawie 400 różnych gatunków.
Warto zobaczyć w mieście przechadzając się jego uliczkami zamek Saordo Bembo z piękną gotycko-renesansową fasadą, Kościół Najświętszej Marii Panny, w którym znajduje się sarkofag z 1595 roku, zawierający szczątki świętego Juliana, patrona Bale,  Oil Mill Muzeum czy Ratusz z XIV w. W Bale budynki czarują, a piękna roślinność dopełnia tego obrazu.  Mogliśmy zobaczyć prawdziwe życie chorwackiej prowincji, bez tego blichtru i przepychu miejsc, w których sporo jest turystów.

 

 
 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial