Pula – Chorwacja

Pula – Chorwacja

Słynna ze starożytnych budowli Pula zachwyca, szczególnie pięknym amfiteatrem, który usytuowały był zaledwie 400 m od naszego apartamentu. W jakimś stopniu przypomina Rzym, który zdecydowanie należy do moich ulubionych miast. To również miasto portowe z dużą stocznią, która pięknie jest oświetlana nocą. A na obrzeżach miasta znajduje się kilka pięknym plaż. Nie trudno jej nie pokochać. 

Pula  to największe miasto na Istrii, jest położone na południowym jej skraju nad Morzem Adriatyckim. Pula jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande).

Od ok. V w p.n.e. tereny dzisiejszej Puli zamieszkiwali llirowie, aż do 177 p.n.e., kiedy to obszar ten zajęli Rzymianie. Od 45 r. Pula stała się kolonią rzymską. W tym czasie miasto przeżywało okres świetności czego dowodem są liczne zachowane budowle z tego okresu (amfiteatr, łuk triumfalny, świątynia Augusta). Gdy cesarstwo rzymskie upadło Pula przeszła pod wpływy Bizancjum. A w 1145 r. podobnie jak inne miasta półwyspu, Pula została zmuszona do złożenia przysięgi Wenecji. Promem od Puli do Wenecji mamy zaledwie 3 godziny. W wyniku licznych epidemii dżumy i malarii liczba mieszkańców spadła do 300. Została jednak ponownie zasiedlona przez uchodźców z Bośni i Dalmacji.  Miasto ponownie odzyskało świetność w XIX.  Po I wojnie światowej całą Istrię wraz z Pulą zajęli Włosi a  po drugiej wojnie światowej zniszczone miasto przypadło Jugosławii,  a po jej rozpadzie Chorwacji. (źr. Wikipedia]. Tak w wielkim skrócie przedstawia się historia miasta. Dla mnie – pięknego miasta z cudownymi budowlami.

Zabytki:

 • Amfiteatr w Puli – został zbudowany najprawdopodobniej przez cesarza rzymskiego Wespazjana, a na jego terenie organizowane były walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt.
 • Forum zbudowane w czasach panowania Cesarstwa rzymskiego oraz Ratusz z XIII w.
 • Świątynia Augusta
 • Łuk Sergiusza z I w.
 • Zamek z XVI w.
 • Katedra Wniebowzięcia Najśw. Marii Panny
 • Kaplica Santa Maria Formosa
 • Podwójna Brama z I w.
 • Brama Herkulesa zbudowana w I w.
 • Mały Teatr Rzymski

Jedna z głównych ulic ścisłego centrum – ulica Sergijevaca  wyłączona jest z ruchu kołowego. Na końcu ulicy znajduje się Łuk Sergiusza. Wzdłuż deptaka ciągną się sklepy z pamiątkami, bary i restauracje, galerie artystów. Jest to główna ulica turystycznej części miasta. Na placu obok Łuku  organizowane są przedstawienia teatralne i muzyczne, czego niejednokrotnie byliśmy świadkiem. Popołudniowe i wieczorne spacery do Puli przez dwutygodniowy pobyt do Istrii były w naszym wypadku dość częste, gdyż mieszkaliśmy zaledwie 400 m od Amfiteatru, na ul. Trg. na Mostu 5. Parking mieliśmy bezpłatny, na ulicy przy apartamencie. Sam apartament wszechstronny, piękny, czysty i klimatyczny z właścicielką o pięknej duszy. Clara to niesamowita kobieta, pełna energii, ciepła i bardzo pomocna. Sam apartament liczy 55 m, jest z dwoma sypialniami (łóżka małżeńskie), w pełni wyposażoną kuchnią z sofą (możliwość spania), z klimatyczna łazienką oraz z przedsionkiem z dwoma kanapami – w naszym przypadku bardzo się sprawdził, gdyż każdy mógł zaznać odrobinę samotności i wyciszenia po dynamicznym zwiedzaniu Istrii. Przed apartamentem mogliśmy również skorzystać z ogrodu i grilla.   Nie każdemu Clara daje prezent na pożegnanie, tym bardziej czułam się wyróżniona otrzymując od niej butelkę regionalnego wina i chustę Guess.  Jeszcze raz dziękuję! ? Apartament Punta ?? Trg na mostu 5 Pula ?http://www.booking.com/Share-ZvopFA

 

Miasto jest urocze, ma piękne uliczki, którymi można spacerować i spacerować.

Pula to również piękne plaże ciągnące się wzdłuż morza. Niestety nie wszystkie mają dostępny łatwy parking, ale warto je zwiedzić. Plaża Ambrela ma dość duży parking bezpłatny,

a obok niej znajdują się jeszcze inne plaże jak Histria,

czy Hawaii Beach.

Fajna była równiez plaża Pješčana Uvala,

ale parking przy niej tragiczny – na kilka miejsc, a reszta wokół domki jednorodzinne.  Nam jednak bardzo przypadła do gustu duża, ciągnąca się plaża z ogromnym bezpłatnym parkingiem – Beach Hidrobaza.

Skorzystaliśmy również z komercyjnej wycieczki 3 godzinnej – rejs statkiem z delfinami. I powiem szczerze, że było świetnie, polecam. Obserwacja delfinów była wielką atrakcją dla dzieci. Nie zabrakło również mew lecących za nami.

Aneta

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

 1. Z zamku rozpościera się piękny widok na Pulę. W okresie starożytności na wzgórzu znajdował się Kapitol, który w kolejnych latach został zastąpiony przez chrześcijański obiekt sakralny. I dopiero w XVII wieku twierdzę, w obecnie kształcie wznieśli Wenecjanie. A budowla była wykorzystywana w celach obronnych.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial