Najlepsze pierniki na świecie, to oczywiście toruńskie pierniki. Jeden dzień przetrwały w mojej rodzinie, a było ich sporo. No ale jak nie poczuć tego cudownego smaku na podniebieniu. No jak? Pierwsze wzmianki o wypieku pierników pochodzą już z XIII wieku, ale największy ich rozkwit to XVII i XVIII. I zawsze pilnie strzeżono ich receptury. Toruń ofiarował niegdyś swoje wyroby królom polskim z okazji ich koronacji lub zaślubin. Były one pięknie zdobione o wymyślnych kształtach, malowane i pozłacane. Dzisiaj w Toruniu możemy kupić pierniki na wagę, ozdobne, pakowane….. jakiekolwiek chcemy. I wszystkie one są przepyszne.
Możemy również odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika z przewodnikiem, który ubrany w stylizowany na starodawny strój opowie historię tego najsłynniejszego ciastka, ale również samodzielnie można upiec tam piernik. 😆
Toruń, w przeciwieństwie innych historycznych miast, nie doznał zniszczeń w czasie II wojny światowej. Posiada piękne, tajemnicze uliczki, cudowny klimat i wiele miejsc do zwiedzanie, ciekawych pod względem walorów historycznych, artystycznych i architektonicznych. Najciekawsze miejsca to Średniowieczny Zespół Miejski składający się z 3 elementów: Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek Krzyżacki.
Koniecznie trzeba zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika i pieska Filusia (wiernego towarzysza profesora Filutka), zajść do sklepów z piernikami, przejść obok krzywej wieży toruńskiej, owianej licznymi legendami (jest to najciekawsza i najbardziej znana baszta toruńska) oraz zajść do planetarium. Hm… bardzo urokliwe miasto.
Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne. Mikołaj Kopernik
Aneta
Ostatnio zaczelam interesowac sie tym miastem i odkrylam sporo ciekawych miejsc 🙂 Super relacja 🙂
Toruń, moje rodzinne miasto, z którym będę się żegnać.
Zamierzam zwiedzać miejsca bliskie mojemu sercu, zamknąć rozdział w moim w życiu,