Ćwiczenia baletowe – sposób na smukłą sylwetkę

Ćwiczenia baletowe – sposób na smukłą sylwetkę

Pilates, joga, cardio i bieg na bieżni – to obecnie moja codzienność, do której dołożyłam jeszcze ćwiczenia baletowe dwa razy w tygodniu – w poniedziałek i piątek.  Dlaczego i skąd ten pomysł? Bo uwielbiam taniec, a najbardziej zobrazują moje uczucia te słowa: „Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce.” P. Coelho

Taniec towarzyszył mi od 6 roku życia. 9 lat tańczyłam taniec towarzyski, w ramach którego na zajęciach mieliśmy elementy baletu. Technika klasyczna wymaga niezwykłej precyzji ruchu i dyscypliny, przy tym bardzo ważna jest silna praca nóg i płynność ruchu wykonywanego rękami. To niewątpliwie przydało się w tańcu towarzyskim. Ćwicząc elementy baletu kształtujemy smukłą i wyprostowaną sylwetkę, co wiąże się z silnymi mięśniami brzucha i kręgosłupa. A to niewątpliwie potrzebne jest w każdym tańcu, ale i w życiu codziennym. Po 9 lat tańca towarzyskiego moja taneczna pasja przerzuciła się na taniec współczesny z elementami jazzu. Taniec jazzowy to styl, który zawiera w sobie elementy baletu, tańca modern oraz akrobatyki, do tego tańcząc kształtujemy naszą wyobraźnię, przez co tańczymy pełnym sercem, tak jak czujemy. Możemy sami kreować nasze ruchy taneczne wymyślając ciekawe choreografie. Lubię poznawać różne rodzaje tańca, choć nie każde lubię i nie każde są dla mnie odpowiednie. Kiedyś próbowałam nauczyć się breakdance, ale niektóre  elementy siłowo-sprawnościowe „powaliły mnie” i nie dałam rady. W zadośćuczynieniu przygotowałam choreografie na winobranie zielonogórskie dla sportowych firm, gdzie taniec ten był „głównym bohaterem” pokazu. I tak skończyła się moja przygoda z breakdancem. Spróbowałam również rock and roll-a sportowego i niecały rok chodziłam na zajęcia ćwicząc te wszystkie wygibasy, jednak nie przepadam za akrobatyką i zrezygnowałam z niego. Druga sprawa to zaufanie partnerowi, który rzuca Cię raz tu raz tam, ja nie dałam rady.

Dzisiaj mój taniec ogranicza się głównie do domowego zacisza, co zaowocowało tym, że postanowiłam wdrożyć w moje  treningi ćwiczenia baletowe. A zatem oprócz biegania, cardio, pilatesu i jogi skusiłam się na balet.  Ćwiczenia baletowe nadają naszym  ruchom gracji,  wysmuklają sylwetkę i kształtują mięśnie.  Uczą utrzymywania wyprostowanej sylwetki, co korzystnie wpływa na kręgosłup.  Pamiętam, jak w dzieciństwie mama zawsze mówiła: nie garb się! Chodziłam z kijkiem od szczotki trzymając go z tyłu rękoma, aby utrzymać wyprostowane plecy, które niewątpliwie były potrzebne w tańcu standardowym. Ćwiczenia baletowe kształtują nasz nogi, nasze dolne partie ciała stają się elastyczniejsze, jędrniejsze i silniejsze. Same cudowne rzeczy!

Oczywiście elementu baletu można wprowadzać sobie do ćwiczeń pilatesowych jako jego urozmaicenie, ale można również spróbować poćwiczyć sam balet np. oglądając filmy dla początkujących na YOUTUBE. Takie treningi na wszystkie partie ciała uczą ruchów baletowych krok po kroku i z pewnością nie przysporzą nam wielu kłopotów. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie na początku (a może i nigdy) wykonać wszystkich ćwiczeń precyzyjnie, ale nie o to w tym chodzi. Zawsze powinniśmy ćwiczyć w granicach swoich możliwości. Chodzi o zabawę, uśmiech i wysmuklenie ciała, chodzi o zdrowy kręgosłup i czerpanie przyjemności z ćwiczeń.

Do nauki baletu potrzebne są baletki (na początku wystarczą po prostu skarpetki) i uchwyt przypominający drążek lub np. krzesło, dzięki któremu łatwiej Ci będzie nauczyć się stania np. na palcach. Oczywiście, aby się zmotywować można sprawić sobie fajne baletki i strój gimnastyczny, przez co poczujemy się jak tancerki. Dlaczego nie?

Warto rozpocząć swoją przygodę z baletem dla pięknej, smukłej sylwetki i dobrego samopoczucia. Nikt nie jest za stary, żeby ćwiczyć! A w dorosłym życiu mając, większą świadomość własnego ciała szybko jesteśmy w stanie skorygować błędy. Jesteśmy również bardziej zmobilizowani, a co za tym idzie systematyczni. Nikt nam nic nie każe, sami dokonujemy wyboru. Gdy zobaczymy postępy, nasza motywacja szybko wzrośnie. Gwarantuję!

Polecam ćwiczenia z Olą Żelazo, czy z Dansique Fitness – odnajdziecie te kanały na YOUTUBE. Ja z nich korzystam i jestem bardzo zadowolona.

Aneta

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

  1. Balet od zawsze mi się podobał, jednak wybrałam pole dance. Może kiedyś spróbuję, chociaż… pewnie lepiej byłoby zacząć w młodym wieku. 🙂

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial