Rana

Rana

„Rana” Wojciecha Chmielarz  według mnie zasługuje na bardzo wysoka notę. Sytuuje się gdzieś na pograniczu thrillera psychologicznego i dramatu obyczajowego i nawet nie jestem w stanie określić co jest bardziej dominujące. 

Klementyna,  starsza kobieta, nauczycielka matematyki  dostaje pracę  w ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Podobnie jak szkoła, tak i główna bohaterka kryje wiele tajemnic. Klementyna ma pech, gdyż zaczyna pracę w tle skandalu. Już na początku książki dowiadujemy się, że pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica szkoły. Jej nauczycielka języka polskiego, Elżbieta, z którą zaprzyjaźnia się Klementyna próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo, niestety ginie tragicznie zamordowana w pomieszczeniu szkolnym.  Jednak jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak, zafascynowany seryjnymi zabójcami i Klementyna. Poza wspomnianymi bohaterami książki poznajemy też Karolinę, córkę właścicieli szkoły oraz rodzinę Gniewomira, którzy odgrywają ważną rolę w całym procesie dochodzeniowym. W tle odgrywają się rodzinne dramaty, przemoc, gwałt, łapówkarstwo, zdrady, źle ulokowane uczucia i kulejący polski system edukacji.

Czy Marysia popełniła samobójstwo, czy jednak okażę się, że dziewczynę ktoś zamordował? Kto natomiast zamordował nauczycielkę? I jakie tajemnice kryją się za murami szkoły i w historii życia Klementyny?  W książce odnajdziemy patologie rodzinną w całej okazałości, nie tylko w jednej rodzinie, a w w kilku, a nawet we wszystkich. W zasadzie nie można odnaleźć tam „zdrowej” kochającej się rodziny. Jest to opowieść o ludziach, którzy na co dzień stykają się z przemocą, którzy  cierpią i pozwalają cierpieć innym, a domieszka kryminalna jest kunsztem dla naszego umysłu, który serwuje nam Wojciech Chmielarz. Wyborna uczta, w ramach której autor bardzo skutecznie buduje narastające napięcie i niepokój. Polecam.

Aneta

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial