„Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp je słowem wyzwanie. Twoje życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące.”
Albert Camus
My dwie: Aneta i Marzena i nasze codzienne aktywności. Gdzie, jak, z kim i ile ćwiczymy, co polecamy i jak sobie zdrowo w tym świecie trwamy?… zapraszamy na wpis:
Aneta:
Bezsprzecznie, nie wyobrażam sobie dnia bez aktywności fizycznej, bez zabezpieczenia dla mojego ciała i ducha komfortu, siły i pasji. Moja aktywność zamyka się w czterech słowach: joga, pilates, cardio i spacer. Na przemian lub łącząc dane aktywności wypełniam nimi każdy dzień, bez wyjątku. Gdy nie mam dość siły, gdyż odzywają się kobiece dni, są to bardzo lekkie praktyki, ale są. Każdy zwykły dzień to od 15 – 30 minut ćwiczeń o poranku i około 1 godziny późnym popołudniem, gdzieś około 17.00 – 18.00 godziny. To jest to, co kocham, co daje mi siłę i czyni każdy dzień bez kontuzji, bez bólu pleców, barków, a do tego czyni moją sylwetkę wysportowaną, szczupłą i smukłą. Cóż, czego można chcieć więcej? Do tego uśmiech i zadowolenie nie schodzi mi z twarzy, gdyż czuję pełną i wszechogarniającą satysfakcję.
„Joga to wzmocnienie w odpoczynku. To wolność w rutynie. To pewność poprzez samokontrolę. Energia w środku i na zewnątrz.”
Ymber Delecto
Joga rozciąga mięśnie, poprawia mobilność i ruchomość stawów, uspokaja i wycisza organizm, zmniejsza lub zapobiega bólom stawów. Pilates zwiększa siłę mięśni niemalże całego ciała, a w szczególności mięśni brzucha, czyli naszego core, które stabilizuje naszą sylwetkę. Wysmukla nogi i modeluje pośladki. Ponadto pilates wzmacnia mięśnie dna miednicy – te, które podtrzymują pochwę, pęcherz moczowy i macicę.
” Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę, po dwudziestu sesjach zobaczysz różnicę, po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem nowe ciało”
/J.Pilates/
Dzięki poprawnej technice wykonywanej w ramach pilatesu:
- poprawimy swoją postawę,
- zwiększymy ruchliwość stawów,
- uzyskujemy lepsze napięcie mięśni,
- ciało stanie się bardziej proporcjonalne, nasze nogi smukłe, pośladki jędrne, brzuch twardy,
- nabierzemy smukłej sylwetki,
- uzyskamy sprężystość ruchu,
- nabierzemy odporności na stres i co bardzo ważne, podobnie jak w jodze zyskamy leprze samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Cardio to ćwiczenia wytrzymałościowe dotleniające organizm, poprawiające pracę układu krążenia oraz kondycję organizmu. O zaletach spaceru nie muszę wspominać? Te wszystkie treningi są idealne na piękną sylwetkę i po to, aby utrzymać zdrowy organizm, w dobrej kondycji i silny.
Jak to mówi Ola Żelazo, z którą ćwiczę: same przyjemności. To jak zdrowy, pyszny deser dla naszego ciała. Sport towarzyszył mi …hm… zawsze. Od dzieciństwa wiele godzin spędziłam na aktywności fizycznej, pływałam 8 lat, trenowałam 3 lata karate i 10 lat taniec, w tym 8 lat taniec towarzyski. Po zakończeniu „wyczynówki” przeszłam na trenowanie w siłowni, w salach fitness, ostatnio też grałam w squasha, 2 razy w tygodniu. Bardzo lubiłam chodzić na jogę do Darii Kozery w Zielonej Górze do szkoły jogi Joganova- https://joganova.pl/. Serdecznie polecam. Niestety okres pandemii wywrócił nam świat do góry nogami i musieliśmy do tego świata dostosować się. Mi akurat nie było trudno, gdyż wiele czasu spędziłam na ćwiczeniach w domu, wcześniej z kasetami, potem płytami, a potem z wirtualnymi trenerami, testując, badając i wybierając tych, którzy najbardziej mi odpowiadają. W czasie pandemii całkowicie przerzuciłam się na trenerów w sieci.
No właśnie… ale jak, ale z kim, bo ile ćwiczę to już napisałam. Zachęcam i szczerze Wam polecam internetowych trenerów z portalu Yogi. To tam odkryłam Ulę Wilczyńską – Kalak i jej super power jogę oraz cudowną, moja ukochaną jogę vinyasa:
PORTAL YOGI – klik: https://www.portalyogi.pl/
Na portalu odkryłam również Olę Żelazo i zawitałam na jej stronę, YouTube i grupę na Facebooku: Żelazne dziewczyny. Coś cudownego, wiele emocji, świetnych ćwiczeń z jogi, pilatesu i cardio, wiele wyzwań, motywacji i ten wyjątkowy charakter Oli…. POLECAM SERDECZNIE:
Ola Żelazo – na YouTube: https://www.youtube.com/user/trenerkaINFO
Facebook: https://www.facebook.com/joga.zelazo
Jeśli macie ochotę połączyć jogę, pilates i cardio, a do tego poćwiczyć swój język angielski, co jest dodatkowym plusem praktyki zachęcam na YouTube na Move with Nicole :
Move with Nicole – https://www.youtube.com/c/MoveWithNicole/featured
Oczywiście zdrowa aktywność musi być połączona ze zdrowym odżywianiem, bo pamiętaj, że jesteś tym co jesz, a jeśli będziesz źle się odżywiać to żadna aktywność w zdrowiu nie pomoże, jak będziesz niszczył lub niszczyła swój organizm poprzez „spożywcze śmieci”. Posiłki co 4 godziny (bez podjadania), 7 – 8 godzin snu, odłożenie telefonu „na bok” przynajmniej 2 godziny przed snem (mi udaje się godzina :)), masaż twarzy, 10 minut medytacji – to takie dodatkowe elementy, które jak się uda wypełnić nimi dzień jest naprawdę świetnie.
Aneta
Marzena:
Jak zazwyczaj wygląda moja praktyka zdrowego dnia?
Jak wszyscy dobrze wiemy, wpływ na nasze zdrowe mają przede wszystkim:
- dieta,
- długość snu,
- aktywność fizyczna,
- stosowanie używek (palenie papierosów, narkotyki, alkohol),
- korzystanie z opieki medycznej (badania profilaktyczne).
Zdrowy styl życia to sposób życia, który ma na celu zapewnić optymalne zdrowie oraz minimalizować ryzyko zachorowania na choroby określane mianem społecznych.
Uważam, że najważniejszym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy w odpowiednich ilościach nie tylko składników odżywczych (białka, tłuszcze i węglowodany), ale również błonnika, witamin i soli mineralnych.
Zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta to dla mnie podstawa.
Można oczywiście kupić danie gotowe lub udać się do fast fooda. Ale zauważmy, że zaspokoimy wówczas głód i tylko tyle. Nie dostarczymy organizmowi potrzebnej dawki witamin oraz składników odżywczych.
Dlatego tak bacznie zwracam uwagę na to co jem i piję w ciągu dnia. Zazwyczaj rano na czczo biorę probiotyk albo witaminę „C” popijając szklanką ciepłej wody. Ciepła woda doskonale pobudza cały układ trawienny i dodaje energii.
Jak większość osób, a w szczególności pań, dbam o linię. Staram się zachować smukła sylwetkę.
Jednak nie lubię odchudzać się i głodzić, dlatego jem często, ale w niewielkich ilościach, w międzyczasie piję dużo płynów (woda, herbata, kawa 1-2 dziennie, wieczorem 1 lampka czerwonego, gronowego wina albo szklanka ciepłego mleka z wyciśniętym przez praskę czosnkiem, łyczeczką midu i szczyotą soli, ale to już zależy od dnia i nastroju). Zawsze wybieram pokarmy wartościowe.
W ciągu dnia staram się znaleźć czas na medytację i ćwiczenia, bo aktywność fizyczna również jest podstawą zdrowia.
Od pewnego czasu zaczęłam ponownie praktykować jogę. Poświęcam na nią od 20 min do 1h. Uwielbiam jogę, ponieważ po praktyce od razu czuje się lepiej i mam więcej energii. Na początku ćwiczyłam z instruktorką na YouTube – Małgorzatą Mostowską, obecnie wykonuję sekwencję ćwiczeń samodzielnie koncentrując się na oddechu. Ubóstwiam i praktykuję długie spacery po świeżym powietrzu. Zawsze w sobotę z moją koleżanką Agnieszką wybieramy się na około 3 godziny marsz do lasu z kijkami i uprawiamy nordic walking. Po tym treningu czuję się jak nowo narodzona, jestem wówczas mocno dotleniona, a w dodatku wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny, serotonina, które poprawiają zdecydowanie nastrój 🙂
Również ważnym dla mnie elementem w ciągu dnia jest medytacja- yoga dla umysłu. Poświęcam na nią około 10 do 20 minut dziennie, w zależności od tego ile mam wolnego czasu. Do niedawna raz w tygodniu uczęszczałam na spotkania medytacyjne do Sahaja Yogi w Zielonej Górze, teraz z przyczyn nam znanych wykonuję tę praktykę samodzielnie.
Muszę przyznać, że już od dłuższego czasu słucham wykładów z dziedziny psychologi połączonej z fizyką kwantową. Bardzo mnie to ciekawi, inspiruje i otwiera wiele dzrzwi, które dotąd wydawały mi się nie do otworzenia. Mogę polecić do wysłuchania na YouTub’e Klaudię Pingot „Specbabka”, jak również Gracjana „TwojaNowaŚwiadomość”, Magdę „Selfmastery” czy wspaniałą Wandę Wegener.
No i oczywiście ważnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednia ilość snu, podczas którego organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa. Wiele badań epidemiologicznych wykazało, że osoby, które śpią około 6-8 godzin na dobę, rzadziej chorują na schorzenia układu krążenia, nerwowego (depresja, nerwica), a także otyłość.
Bardzo lubię wieczory w domu – czasem mam wrażenie, że po prostu szkoda iść spać, kiedy tyle można zrobić, przeczytać lub obejrzeć. W związku z tym kiedyś chodziłam bardzo późno spać, teraz jednak staram się kłaść przed północą. Zazwyczaj śpię około 8 godzin na dobę. Wiem, że dużo, ale lubię spać 🙂
Z pewnością dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia można nie tylko poprawić ogólne samopoczucie, lecz także uniknąć rozwoju wielu chorób.
Marzena
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Ja chwilowo przestałam biegać, bo dorobiłam się kontuzji
No ja osobiście nie lubię biegać w plenerze. Ala aktywność jest bardzo ważna
Dziewczyny, motywujecie! Bardzo fajny wpis, który otwiera oczy na wiele aspektów dbania o siebie 🙂
Pozdrowienia serdeczne!
Dziękujemy!!!!!
Ale świetny motywujący wpis.