Magia zieleni

Magia zieleni

Grasz w zielone? Gram!!! Masz zielone? Mam!!! Pewno, że mam, bo nie wyobrażam sobie mojej szafy bez zieleni. Ten kolor na ubraniach współgra z moimi zielonymi oczami, dlatego tak chętnie go wybieram. Kratka gingham i butelkowa zieleń – oto moja stylizacja na dzisiaj. 

Podobno zieleń ma kojący wpływ na nasz układ nerwowy, choć jak czytałam o wpływie zieleni na postrzeganie rzeczywistości byłam zszokowana, że kiedyś zieleń kojarzono ze złem. Drzewa, krzewy….. natura jest w kolorze zieleni, więc jak to możliwe, że mogła ona być czym pejoratywnym? W średniowieczu bowiem zieleń uważano za kolor symbolizujący katastrofę i zło. Istniał nawet przesąd, że ubieranie się na zielono może ściągnąć złe moce i pecha. Jeśli temu wierzyć, to niestety dzisiaj powinien mnie on spotkać 😥 Na szczęście z biegiem czasu kolor zielony zyskał na popularności i przestał się kojarzyć ze złem, stał się  symbolem losu i przypadkowości.

Zieleń to ważny kolor islamu. Ulubionym kolorem Mahometa był właśnie zielony. Znajduje się on na wielu flagach krajów islamskich, często podłogi w meczetach są tej barwy, zaś w Koranie znajduje się opis Raju i wizji zbawienia: „Będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu”. Zielony jadeit jest symbolem Azji. źr. Wikipedia. 

Co dzisiaj możemy powiedzieć na temat zieleni? Dla mnie jest to kolor natury, pełny optymizmu, „przemycający” spokój, odrodzenie, świeżość. Uwielbiam go.  

 

Aneta

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial