Mój przepis na pieczone papryczki w zalewie

Mój przepis na pieczone papryczki w zalewie

Rozpoczął się właśnie sezon paprykowy i mało kto zdaje sobie sprawę z właściwości tego warzywa. Uważam, że warto zainteresować się właśnie teraz papryką i wprowadzić ją do codziennego menu, kiedy jest jej pod dostatkiem, a i jej cena jest stosunkowo niska.

Papryka posiada wiele cennych dla zdrowia wartości. Należy zacząć od tego, że jest skarbnicą witaminy C i zawiera jej więcej niż nawet cytryna!
Witamina C m.in. jest odpowiedzialna za wzmocnienie odporności organizmu, a także za utrzymanie prawidłowego stanu skóry i naczyń krwionośnych. Zawarta w papryce witamina C ulega tylko niwielkiemu rozkładowi podczas przetwarzania jej w przeciwieństwie do innych warzyw czy owoców. Ponadto w papryce znajdujemy całe mnóstwo witamin z grypy B, a także E, PP,K, beta-karoten oraz sole mineralne tj.: wapń, potas, żelazo, mangan, miedź, błonnik..
Zawarte w papryce związki obniżają ciśnienie krwi, a także mają działanie przeciwutleniające.

Różne kolory papryki, to różne korzyści.

Jednak czerwona papryka posiada najwięcej wartości odżywczych i jest najbardziej kaloryczna spośród innych.
W papryce zielonej znajduje się najwięcej kwasu foliowego i z tego względu jest ona polecana kobietom w ciąży. Jest najmniej kaloryczna i zawiera duże ilości witaminy E, będącej doskonałym antyutleniaczem.
Papryka pomarańczowa dostarcza nam dużo związków takich jak luteina i zeaksantyna, które warunkują prawidłowe widzenie.
Natomiast ostre papryczki powodują przyspieszenie przemiany materii, co ma duże znaczenie dla osób odchudzających się.

Ja w tym sezonie włączyłam do swojego codziennego menu paprykę, a dziś pragnę przedstawić Wam przepis na pieczone papryczki.
Jest to mój ulubiony smak z dzieciństwa. A gdy tylko poczuję go w ustach, to przypominają mi się chwile z babcią, ponieważ ona zawsze zapraszała mnie na to pyszne danie. Dziś już sama funduję takie smaki swojej rodzinie.

Pieczona papryka zamarynowana w oleju z dodatkiem octu jabłkowego, czosnku i pieprzu.

Składniki:
papryka, olej, ocet jabłkowy, czosnek, cebula, sół, pieprz, oregano, tymianek.

Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do tem. 200 st C i w naczyniu żaroodpornym układamy wcześniej umyte papryki. Czas pieczenia to ok 30-40 min. W czasie pieczenia 2-3 razy obracamy paprykę. Gdy widzimy, że skórka papryki jest prawie cała brązowa, kończymy pieczenie.

Zalewa: do dużego naczynia wlewamy olej i mieszamy go ze zblanszowaną wcześniej cebulą, dodajemy odrobinę octu jabłkowego, zmiażdżony czosnek oraz przyprawy: sól, pieprz, oregano, tymianek.(wszystko według własnego smaku).

Gdy papryka lekko ostygnie, obieramy ją ze skórki i wkładamy do naczynia z zalewą.

Danie jest praktycznie gotowe, ale lepsze walory smakowe papryka uzyskuje jak poleży w tej zalewie chociaż 1h.

Spróbujcie, życzę smacznego! 🙂

Marzena

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial