Mazury, piękne miejsce na ziemi

Mazury, piękne miejsce na ziemi

Mazury zaskoczyły mnie swoim pięknem. Choć mieszkam w Lubuskiem, gdzie jezior nie brakuje a zieleń dominuje to mimo wszystko jestem zachwycona ogromem mazurskich jezior.  Jakie miejsce znalazły się na mojej liście do zwiedzania?

Giżycko.

Położone na głównym szlaku mazurskim. Jest to zabytkowe miasto otoczone jeziorami: Niegocin, Kisajno oraz Tajty . Widoki są piękne, a wrażenia niezapomniane. Z portu Giżycko możemy wypłynąć w wiele rejsów, w tym opłynąć Wyspę Miłości, popłynąć szlakiem Łabędzi czy odwiedzić 3 kanały -3 jeziora (tym r

Giżycko to świetna „miejscówka”, baza wypadowa do innych miejsc. Fajnie jest tu się zatrzymać choćby ze względu na świetne miejsce do wypoczynku i spacerów. Mamy tu molo, plażę i przepiękną trasę wzdłuż portu.

 

W Giżycku znajduje się średniowieczny Zamek Krzyżacki – niestety obecnie jest tam hotel St. Bruno. Atrakcją jest jedyny w Europie most obrotowy, który zwiedziliśmy zarówno z lądu, jak i płynąc. To unikalna konstrukcja, zaprojektowana w ten sposób, by ważące 100 ton przęsło mogła obrócić jedna osoba.

 Ten uśmiech mówi sam za siebie 🙂

W Giżycku koniecznie trzeba również odwiedzić XIX-wieczną, zbudowaną na planie gwiazdy Twierdzę Boyen. My byliśmy nią zachwyceni.

I koniecznie trzeba wspiąć się na taras widokowy na szczycie dawnej wieży ciśnień.

 Mikołajki i rejs po jeziorze Śniardwy

Piękne miejsce  i małe morze. Nic dodać, nic ująć.

 

Ryn

Miasteczko małe, z zamkiem, z małym portem, bardzo ładne, choć mamy z nim złe wspomnienia kulinarne. A raczej ich całkowity brak, gdyż czekając w restauracji Gościniec Ryński Młyn, po dwóch interwencjach nikt do nas nie podszedł i nie przyjął zamówienia, więc wyszliśmy i pojechaliśmy zjeść do Mikołajek 🙂 Nad restauracją Gościńca był sklep z regionalnymi przysmakami i udało nam się w nim zapatrzeć. To był jedyny plus tego miejsca, w którym stała restauracja.

Wilczy Szaniec

Główna wojenna kwatera Hitlera. Ponad 800 dni – tyle czasu Adolf Hitler spędził w swojej głównej wojennej kwaterze, ukrytej wśród gęstych lasów w pobliżu miejscowości Gierłoż ok. 8 km od Kętrzyna. Dla niego zostało zbudowano to prawdziwe tajne miasto, na które składało się prawie 200 budynków, i w tym aż 50 bunkrów.  Trochę byliśmy zawiedzeni tym miejscem.

Święta Lipka

Częstochowa Mazur, słynne sanktuarium maryjne w malutkiej wiosce między Kętrzynem a Reszlem. Jest to imponująca barokowym przepychem świątynia. Dlaczego wzniesiona pośród lasów, jezior i  bagien? Otóż o tym opowiada kolejna legenda o ukazaniu się Matki Boskiej. W połowie XIV w. pewnemu skazańcowi czekającemu na egzekucję w kętrzyńskich lochach ukazała się Matka Boska, prosząc go o wyrzeźbienie swojej postaci. Więzień w ciągu jednej nocy wyrzeźbił ją i dzięki temu uznano, że  za znak od Boga i darowano nieszczęśnikowi życie. Rzeźba została umieszczona na dorodnej lipie w środku lasu – dokładnie w miejscu, gdzie dziś stoi kościół. Ot cała historia.  Z pewnością jest tu przepych i bogactwo.

 

Raszel – zamek

Małe, bardzo ładne miasteczko z niesamowitą budowlą. Zachęcam do zajrzenia na stronę: https://www.zamek-reszel.com/zamek/historia-zamku.

Zamek cudowny, wart zwiedzenia.

Aneta

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial