Nałogom mówimy STOP!

Nałogom mówimy STOP!

Czy wiecie co to jest kudzu? Pewnie tak, ale ja do tej pory nie miałam o tym pojęcia. Ale niedawno, szukając pomocy dla mojej koleżanki walczącej z uzależnieniem od nikotyny, natknęłam się na wspaniały artykuł poświęcony właśnie tej roślinie. I dziś chciałabym Wam troszeczkę więcej napisać o tej cudownym specyfiku 🙂

Otóż kudzu to roślina, której działanie i właściwości lecznicze powinny docenić osoby walczące z nałogiem, zwłaszcza z uzależnieniem od alkoholu, ale nie tylko, bo i od nikotyny, słodyczy i nadmiernego spożywania pokarmów. W korzeniu kudzu znaleziono substancje, które zmniejszają chęć sięgnięcia po kieliszek. Naukowcy podejrzewają, że korzeń kudzu może pomóc także osobom nałogowo palącym papierosy, a nawet uzależnionym od narkotyków czy słodyczy.

Kudzu, inaczej opornik lub ołownik łatkowaty, której działanie i właściwości lecznicze od lat docenia się na Dalekim Wschodzie. W Chinach czy Japonni znalazł zastosowanie, w postaci naparów wodnych z sproszkowanego korzenia oraz suchych wyciągów alkoholowych, w leczeniu cukrzycy, grypy, gorączki, nudności,  migren, alergii, schorzeń górnych dróg oddechowych. Korzeń kudzu może także obniżyć podwyższone ciśnienie krwi oraz złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Właściwość kudzu wynika ze zdolności rośliny do ograniczania ilości wypijanego alkoholu etylowego. Dzięki związkom flawonoidowym nie tylko hamowane jest przyswajanie alkoholu, ale również ograniczane jest zatrucie alkoholowe, będące wynikiem przemian chemicznych zachodzących w organizmie. Co więcej, związki te odpowiadają również za wywoływanie odczuć podobnych do tych osiąganych drogą alkoholowego upojenia. Oznacza to, że kudzu zastępuje alkohol pod kątem doznawanych wrażeń, a przy tym nie jest szkodliwy dla organizmu w tym stopniu, co alkohol etylowy. Badania natomiast jednoznacznie wskazały, że kudzu był w stanie ograniczyć aż o 40% ilość wypijanego alkoholu w grupie osób chorych na alkoholizm. Oczekuje się podobnego wpływu rośliny również na nałóg nikotynowy i na uzależnienie od narkotyków i słodyczy.

Korzeń kudzu może także stanowić cenną bron w walce z rakiem prostaty oraz innymi typami. W przypadku tego pierwszego hamuje aktywność testosteronu, co obniża wpływ androgenów na rozwój raka prostaty. W innych odmianach natomiast powstrzymuje rozwój naczyń krwionośnych dostarczających komórce nowotworowej składników niezbędnych do jej rozwoju. Co więcej, izoflawonoidy oczyszczają organizm z wolnych rodników.

Kudzu może być również cenny dla kobiet, ponieważ łagodzi objawy menopauzy. Działa podobnie jak estrogen, czyli hormon, jakiego brakuje w tym okresie. Dzięki temu roślina ta pomaga uporać się z uderzeniami gorąca, ubytkami masy kostnej, zawrotami głowy. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób serca.

Kudzu – stymulując wydzielanie serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu człowiek nie odczuwa już potrzeby sięgania po prawdziwą używkę, ponieważ zostaje ona niejako zastąpiona przez suplement diety. Osoby, które leczą się z alkoholizmu czy innych uzależnień przy pomocy kudzu mogą liczyć na bardzo szybkie rezultaty, bowiem roślina działa na organizm wielokierunkowo. Dostarcza węglowodanów i składników mineralnych, przyspiesza wydalanie trujących substancji, wspomaga pracę systemu nerwowego, stabilizuje ciśnienie krwi i pracy serca oraz reguluje proces trawienia. Już w pierwszym tygodniu zmniejsza potrzebę sięgania po używki, jednocześnie poprawiając stan emocjonalny poprzez regulowanie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu. Poza tym kudzu działa długofalowo, a pozytywne efekty stosowania substancji są odczuwane bardzo szybko. Podczas eksperymentu naukowego udowodniono, że ilość alkoholu wypijanego podczas przyjmowania kudzu przez siedem dni zmniejszyła się u osób badanych aż o 40%.

Ponadto kudzu oczyszcza wątrobę i pomaga zwalczać nadkwasowość żołądku. Obecność serotoniny i dopaminy w układzie krążenia przyczynia się do stabilizacji systemu nerwowego, co pomaga wzmoznić pewność siebie, pokonać fobię i zwiększyć odwagę. Dodatkowo może wspomagać procesy detoksykacji oraz wspierać funkcje kognitywne.

Kudzu pomocne jest zwłaszcza na początku terapii, gdzie zmniejsza chęć sięgnięcia po używkę, a jeśli już sięgniemy to zdecydowanie w mniejszych ilościach.

Jeśli jednak spożyjemy alkohol, kudzu pomoże nam zniwelować nieprzyjemne skutki spożycia w następnym dniu, ponieważ posiada flawonoidy, które pomagają usuwać aldehyd octowy. Aldehyd octowy jest metabolitem alkoholu etylowego, który powstaje w wątrobie. Jego wysokie stężenie w organizmie powoduje m.in. ból głowy, wzmożone pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, otępienie. Stan ten popularnie nazywany jest kacem.

Wsparcie funkcji kognitywnych. Kudzu zapewnia więcej dostępnej dopaminy i serotoniny – dwóch niezwykle ważnych neuroprzekaźników w procesie nauki i zapamiętywania. Badania potwierdzają pozytywny wpływ kudzu na zwiększenie poziomu skupienia, zapamiętywania i dobre samopoczucie. Roślina ta ochrania także neurony przed stresem oksydacyjnym. Wydaje się blokować enzymy odpowiedzialne za śmierć starych lub uszkodzonych komórek.

Wsparcie układu sercowo-naczyniowego. Izoflawony występujące w kudzu pomagają zapobiegać zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu skrzepów. Ponadto ekstrakt z kudzu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ tlenu i krwi do serca i mózgu. Może także skutecznie wpływać na obniżanie poziomu ciśnienia tętniczego krwi.

Dodatkowo badania pokazują, że przyjmowanie kudzu może obniżać poziom cholesterolu LDL odkładającego się w tętnicach i zwiększać poziom „dobrego” cholesterolu HDL, co może mieć znaczenie w profilaktyce chorób układu krążenia.

Jak widzimy roślina ta ma wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Myślę, że warto z nią się zaprzyjaźnić  🙂

Marzena

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial