Złota rybka w szambie

Złota rybka w szambie

To, co wrzucone do sieci nigdy nie zniknie. Święte słowa. Ale oczywiście do wielu z nas one nie trafiają, albo co najgorsze, zdajemy sobie z nich sprawę, ale już z konsekwencji pewnych – czasem głupich poczynań – już nie. A to (co wrzuciliśmy do sieci) tam jest i nie zniknie.

„Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu” – książka autorstwa Krzysztofa Piuersa (Wydawnictwo Jaguar) powinna znaleźć się u każdego na półce, tego kto korzysta lub dopiero zamierza korzystać z Internetu. To niemalże encyklopedia dla internautów, która nie tylko pograża paluszkiem, ale głaszcze po głowie i podpowiada nam dobre rozwiązania.

Można powiedzieć, że książka ta to swoistego rodzaju poradnik, który analizuje problem, przeprowadza nas przez różnego rodzaju wykroczenia, jak hejting, trolling, bulling, flooding, rajd, stalking, sexting itd., wskazuje jakie są negatywne skutki korzystania z portali społecznościowych, uwydatnia patologię współczesnego internetu.  A przede wszystkim skupia się na problemie uzależnienia od smartfonów i internetu. Z książki dowiemy się, jak zdiagnozować takie uzależnienie oraz jakie są pozytywne i negatywne strony korzystania z internetu. Wiele przykładów uzmysławia nam ogromny problem. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że uzależnić się od internetu mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Krzysztof Piersa pokazując mechanizm uzależnienia wini trochę współczesny świat, trochę rodziców, którzy zbyt często w poszukiwaniu spokoju pozwalają dzieciom na swobodne korzystanie z telefonu czy tableta i często nie kontrolują tego. A dzieci na początkowym etapie życia w ogóle nie powinny mieć styczności ze smartfonami.

Gdy, na początku książki pomyślałam sobie, że może być one nieco nudna (zazwyczaj poradniki tego typu nie zaskakują wyjątkowością i są monotonne) to już po kilku stronach ta myśl ulotniła się i pękła jak bańka mydlana. Szybko przebrnęłam przez kolejne strony niczym przez powieść kryminalną z dreszczykiem emocji. Bardzo dobrze czyta się ta książkę.

Autor nie tylko krytykuje, a i  wskazuje, że internet może być wspaniałym źródłem wiedzy. Jednak bywa też szambem, źródłem wielu zjawisk patologicznych.  I tu nie sposób się z autorem nie zgodzić. Poradnik nie jest książką dla specjalistów czy terapeutów. To poradnik dla rodziców i nauczycieli, to pozycja obowiązkowa!

Krzysztof Piersa jest autorem trzech książek i terapeutą uzależnień. Sam niegdyś zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych. Prowadzi kanał na Youtube i spotyka się z młodzieżą oraz dorosłymi borykającymi się z uzależnieniami. Autor odbywa rocznie ponad 130 spotkań autorskich na terenie całej Polski o tematyce profilaktycznej (uzależnienie od gier komputerowych, telefonu komórkowego i internetu). Podczaskażdego spotkania młodzież bardzo angażuje się w dyskusję i opowiada o swoich problemach związanych ze spędzaniem czasu w internecie.

Gorąco polecam tą książkę.

Aneta

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial