Podczas ferii trochę zaszalałam sobie z jadłospisem.?? I to wcale nie było na korzyść mojego organizmu?. Po przejeździe z nart musiałam wkroczyć ponownie na właściwą drogę odżywiana, gdyż podczas wyjazdu człowiek – po pierwsze ma do wyboru karty dań, które musi zaakceptować cała rodzina, a – po drugie lista restauracji jest ograniczona.? Niestety na naszej drodze zawsze stoją pokusy i to od nas zależy czy im ulegniemy. Nie jednej pokusie uległam podczas wyjazdu, ale ta była wyjątkowa. Na mojej drodze w góry stanął Ośrodek buddyzmu: Gompa Drophan Ling w Darnkowie. Zbudowana i ozdobiona tradycyjnymi malowidłami buddyjskimi gompa, czyli buddyjska świątynia jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. A do tego piękna stupa robi wrażenie.
Na studiach wiele czasu poświęciłam na buddyzm. Pisałam pracę magisterską z różnic pomiędzy hinajaną a mahajaną buddyjską. Podstawowe założenia buddyzmu wyłożone są w Czterech Szlachetnych Prawdach, sformułowanych przez Buddę Śakjamuniego i są akceptowane bez zastrzeżeń przez wszystkie tradycje buddyjskie.
-
Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu (pāli. dukkha ariya sacca; sanskr. arya duhkha satya) – „Narodziny są cierpieniem, starzenie się jest cierpieniem, śmierć jest cierpieniem. Smutek, lament, ból, zgryzota i rozpacz są cierpieniem. Towarzystwo nielubianych jest cierpieniem, rozłąka z ukochanymi jest cierpieniem. Niemoc uzyskania tego, co się chce, jest cierpieniem. Pokrótce – pięć skupisk istnienia związanych z przywiązaniem jest cierpieniem.”
-
Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia (pāli. dukkha samudayo ariya sacca; sanskr. arya samudaya satya) – przyczyną cierpienia jest pragnienie.
-
Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia (pāli. dukkha nirodho ariya sacca; sanskr. arya nirodha satya) – ustanie cierpienia to całkowite zaniknięcie i ustanie, wyrzeczenie się, zaniechanie, wyzwolenie, puszczenie pragnienia.
-
Czwarta Szlachetna Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia (pāli. dukkha nirodha gāmini paṭipadā ariya sacca; sanskr. arya mārga satya) – drogą do ustania cierpienia jest Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka – właściwy pogląd, właściwe postanowienie, właściwa mowa, właściwe działanie, właściwy żywot, właściwe dążenie, właściwe skupienie, właściwa medytacja.
Dalsze nauki są wyprowadzane od Czterech Szlachetnych Prawd, stanowią ich analizę i rozwinięcie. Buddyzm jest niesamowitą religią i zachęcam do zapoznania się z nią.
Od Darnkowa szlak poprowadził nas na narty do Zieleńca, gdzie w pełni zaśnieżonych górek poczyniliśmy swoje dalsze nauki narciarskie.
??No i gdy już przyjechałam do domu ❄️❄️❄️ od razu zabrałam się za moje menu:
Bataty – KOCHAM i nie tylko za to, że są skarbnicą witamin, ale też za to, że są bardzo smaczne? Najczęściej w mojej kuchni królują jako frytki, ale lubię również z nich robić brownie. Frytki z batatów doprawiam i zapiekam w piekarniku.
Do nich proponuję sałatkę:
brokuły, rukola, pomidor, oliwki, kiełki rzodkiewki, sól, pieprz, oliwa z oliwek.
?A na deser: muffiny:
banan
pół szklanki siemia lnianego (namoczonego wcześniej przez 30 minut)
łyżka kakao
jedno starte jabłko
2 łyżki syropu z agawy
pół szklanki mąki owsianej (ja zblendowałam płatki owsiane)
Wszystko razem zblendować i piec 30 – 40 minut w temp. 180 stopni.
?I koniecznie koktajl z dawką witaminy C:
nać pietruszki – garść
2 kiwi
banan
woda
? smacznego.
Więcej o kuchni roslinnej znajdziecie w naszym e-booku:
Aneta
Kompletnie nie znam się na buddyzmie, za daleko i nikogo nie było pod ręką z taką wiedzą 🙂