Szybki spacer najlepszym lekarstwem

Szybki spacer najlepszym lekarstwem

Prawie dwa i pół tysiąca lat temu Hipokrates powiedział: „Chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem”. A szybki spacer to nie tylko lekarstwo, ale i relaks oraz sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów.

Nie od dziś wiadomo, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, samopoczucia, a także atrakcyjnego wyglądu. To najlepsza rzecz, jaką możesz zapewnić swojemu ciału i doskonała inwestycja na przyszłość, która się opłaca.

Przyjemne spalanie

Chodzenie jest automatyczną, wewnętrzną funkcją człowieka. To najbardziej naturalna dla nas aktywność. A szybki spacer to naprawdę trening aerobowy! Osoba ważąca 70 kg w ciągu godziny intensywnego marszu spali 315 kalorii. I zrobi to w wyjątkowo przyjemny sposób, spacerując po leśnych duktach, parkowych ścieżkach czy choćby miejskich ulicach. Zmieniający się krajobraz nie pozwoli na nudę, a urozmaicone podłoże zadba o to, aby pracowały różne mięśnie.

Jakie mięśnie i umiejętności rozwija?

Szczególny wysiłek poniosą oczywiście nogi, a więc mięśnie łydek i ud, ale pracować będą także mięśnie pośladków, brzucha, pleców i ramion. Spacerowanie to nie tylko spalanie kalorii. To także dobroczynne działanie dla całego naszego organizmu. Maszerując w szybkim tempie wzmacniamy mięśnie, poprawiamy kondycję i wydolność układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Sprawiamy nawet, że mniejsze staje się dla nas ryzyko starczej demencji i cukrzycy typu drugiego! Brytyjskie badania dowodzą, że spacerowicze są mniej narażeni na choroby układu krążenia oraz zgon. Chodzenie działa bowiem korzystnie na kardiologiczne czynniki ryzyka, takie jak poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze krwi, otyłość, miażdżyca naczyń krwionośnych, stany zapalne, a nawet stres psychiczny. Naukowcy dowiedli nawet, że chodzenie pomaga niwelować ryzyko depresji, raka jelita grubego, a nawet zaburzeń erekcji!

Kilka ciekawostek 🙂

 • Kiedy George W. Bush objął Biały Dom, aby móc spacerować w każdych warunkach, kazał zainstalować ruchomą bieżnię na pokładzie Air Force One.
 • W przypadku chodzenia liczba kalorii, jakie spalamy, zależy bardziej od pokonanego dystansu i masy ciała niż tempa.
 • Chodzenie mniej obciąża kolana i kręgosłup niż bieg i nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych.

A teraz 5 powodów, dla których warto zacząć się ruszać to:

 1. spalanie tkanki tłuszczowej,
 2. rozbudowa mięśni, a przez to kształtowanie sylwetki,
 3. poprawa nastroju,
 4. zapobieganie chorobom,
 5. rozładowanie stresu.

A teraz 5 praktycznych zaleceń:

 1. ćwicz przynajmniej 150 minut tygodniowo
 2. dziel swoją aktywność fizyczną na kilka bloków,
 3. jeden blok to przynajmniej 10 minut ćwiczeń,
 4. dwa razy w tygodniu stosuj ćwiczenia wzmacniające główne grupy mięśniowe,
 5. wybieraj taką aktywność, która sprawia Ci najwięcej przyjemności.

Przyczyn, dla których należy ćwiczyć jest oczywiście więcej. Warto wspomnieć, że regularna aktywność fizyczna oznacza zdrowszy sen, większy poziom energii i produktywności, większą samodyscyplinę, a także większą satysfakcję z życia seksualnego.

Mam nadzieję, że teraz  założycie dres, wygodne buty i  zaczniecie działać!  Bo naprawdę warto 🙂

Marzena

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial