Never World Wake – pętla czasowa – z cyklu literatura młodzieżowa

Never World Wake – pętla czasowa – z cyklu literatura młodzieżowa

Bywają sytuacje bez wyjścia i to „bez wyjścia” powoduje w nas przerażenie. Bo jak dokonać wyboru, skoro twój wybór nie jest wolnym wyborem. On musi się zadziać, choć wcale tego nie chcesz.  Mało tego,  twój wybór jest jednym z wyborów, które łącznie mogą albo uratować ci życie, albo pozbawić cię go. Nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, którą przedstawiła Marisha Peddl w książce „Never World Wake„. Gdy się nad tym głębiej zastanowić człowiek jest niezwykle szczęśliwy, gdy ma wolny wybór i nie znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Przyparty do muru zaczyna knuć, zastanawiać się, wpadać w szał lub depresję, zaczyna zmieniać się i rzadko zachowuje niczym nieskalaną moralność.  To książka o pięciorga przyjaciół. Tylko jedno z nich może przeżyć i sami muszą dokonać wyboru kto to ma być. A wybór ma się dokonać przez  głosowanie. Jednomyślne. Powstają zatem pytania: jak można dokonać tego, aby pozostali zagłosowali właśnie na Ciebie? Dlaczego akurat ty masz przeżyć a nie twój przyjaciel? Jakimi argumentami się posłużyć? I dlaczego? Dlaczego tylko jedna osoba?

Beatrice Hartley i pięcioro jej najlepszych przyjaciół tworzyli świetną ekipę, dopóki nie zdarzyła się tragedia.  Śmierć Jima, geniusza muzycznego i chłopaka Beatrice, która zapoczątkowała koszmar. Rok po zakończeniu szkoły Beatrice wraca do Wincroft – nadmorskiej posiadłości, w której wspólnie z przyjaciółmi spędzała cudowne chwile. Beatrice ma nadzieję, że pozna odpowiedzi na mroczne pytania dotyczące okoliczności śmierci Jima. Podejrzewa, że jej przyjaciele wiedzą znacznie więcej, niż chcą zdradzić. Spędza z nimi beztrosko wieczór. W drodze do domu, podczas burzy, młodzi ludzie cudem unikają zderzenia z ciężarówką. Podenerwowani, ale też z ulgą w sercu wracają do domu i odpoczywają po imprezie. Rankiem, po burzy, do drzwi puka tajemniczy mężczyzna, który im oznajmia, że czas się zatrzymał, zapętlił się w wiecznym powtórzeniu, które zdołają przerwać, tylko, jeśli podejmą niezwykle trudną decyzję: zagłosują jednomyślnie na osobę, która ma przeżyć. Oczywiście początkowo nikt nie wierzy w słowa mężczyzny, dopóki nie uświadamiają sobie, że faktycznie zapętlili się w wiecznym powtórzeniu, budząc się codziennie w tym samym miejscu i dniu.  Tajemniczy mężczyzna – jak określa się mianem Stróża – pojawia się w różnych okolicznościach przypominając im o powinności zagłosowania.  Tak zaczyna się Pętla w Neverworld.

Wciągająca książka, którą szybko się czyta. Książka, która w jakiś sposób budzi niepokój, gdyż śledząc myśli bohaterki zaczynamy zadawać sobie pytania, na które nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Dynamiczna akcja i liczne elementy zaskoczenia sprawiają, że nie sposób oderwać się od druku. Elementy fantasy, a co za tym idzie motyw pętli czasu w postaci Nieświata jest ciekawym filozoficznym wątkiem. Taka uczta książkowa z eksperymentem myślowym powoduje, że zaczynamy wykraczać poza fabułę i zastanawiać się nad sensem rzeczywistości. Zwłaszcza nad jej realizmem. Zagadnienie „pętli czasowej” czy też „podroży w czasie” kojarzy się głównie z fantastyką, ale też znajduje swoje opracowanie we współczesnej kosmologii oraz generuje problemy fundamentalne dla filozofii i świata oraz dla filozofii i człowieka. Problematyka podróży w czasie stanowi dziś nie tylko dziedzinę rozrywkowych łamigłówek filozoficznych, ale także użyteczną drogę do zgłębiania i kształtowania wizji rzeczywistości, zarówno antropologicznej, jak i przyrodniczej.

Autorka książki świetnie  miksuje to, co prawdziwe z tym co nierzeczywiste. Wiele tu elementów zaskoczenia, które nie znikają aż do samego zakończenia. Komu uda się wyrwać z koszmarnej otchłani Nieświata i  jaką cenę będzie musiał zapłacić? Zachęcam do przeczytania.

„Neverworld Wake” – Marisha Pessl Wydawnictwo Jaguar

Aneta

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial