Góry stołowe z dziećmi i okolice – subiektywny przewodnik cz. II: Zoo Safarii i jaskinie

Góry stołowe z dziećmi i okolice – subiektywny przewodnik cz. II: Zoo Safarii i jaskinie

Na wstępie od razu proponuję zajrzeć do I części mojego przewodnika, w którym zachęcam do przemierzenia szlaków Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał, Adrspach oraz odwiedzenia Kopalni Złota w Złotym Stoku -KLIK.  Miejsca te gwarantują aktywne spędzenie czasu i  wiele atrakcji nie tylko dla dzieci. 3 dni – pierwszy dzień Sczeliniec Wielki i Błędne Skały, drugi dzień Kopalnia Złota, trzeci dzień Adrspach.

Następne dni? Będąc w górach stołowych warto wybrać się do Czech….ba nawet trzeba. Proponuję odwiedzić ZOO Safari Dvur Kralove. My jechaliśmy autem, ale można również skorzystać z wycieczek do ZOO, które organizowane są z Kudowy Zdrój czy z Polanicy Zdrój. Autem jest o tyle lepiej, że potem można z niego skorzystać przemierzając nim zoo.

 ZOO Safari Dvur Kralove

W Dvur Kralove znajduje się jeden z największych w Czechach Ogrodów Zoologicznych położony na terenie ponad 60 ha. Znajdziemy tu wiele ciekawych zwierząt w pawilonach i w zagrodach: zwierzęta drapieżne (lwy, tygrysy), Ptasi Świat, Świat Dinozaurów, Świat Flamingów, Okapi, Małpy, Orangutany, Wodny Świat, Świat Słoni i wiele innych afrykańskich zwierząt. ZOO oferuje największą liczbę afrykańskich gatunków w Europie i jest uważany przez niektórych za jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie. Czy tak jest? Przekonajcie się sami. Nam ZOO bardzo przypadło do gustu.Najlepiej wybrać się tam z rana, tak aby wejść około 10.00 godziny. Bilety kupujemy na miejscu (my trafiliśmy na niewielką kolejkę). Ale zaraz po wykupieniu biletu na pieszą wycieczkę po ZOO trzeba ustawić się w kolejce do największej atrakcji, a mianowicie Afrykańskiego Safari, gdzie na kilkunastu hektarach biegają liczne zwierzęta kopytne: różnego rodzaju antylopy, bawoły i zebry! Po tej części ogrodu poruszamy się autobusem i z jego pokładu oglądamy zwierzęta lub wjeżdżamy własnym autem. Jeśli wybierzemy autobus z przewodnikiem to  trzeba jak najszybciej ustawić się po bilet na autobus, aby załapać się na niego. My kupując bilet około 10.30 załapaliśmy się na godzinę 16.00.  Jazda wśród zwierząt, które są na wyciągnięcie ręki sprawia, że przeżywamy niesamowitą przygodę. Autobus nie posiada szyb, więc wszytko doznajemy „mocniej”. Jednak przed wjazdem na strzeżoną dwiema potężnymi bramami posesję, w której zamieszkują lwy kierowca zabezpiecza autobus siatką, przez którą oglądamy lwy. 

Koszt wstępu: 225 KČ – bilet normalny, 180 KČ – bilet ulgowy. Rodzinny 2+min 1: dorośli CZK 200, dzieci CZK 160. Dzieci do lat 3 bezpłatnie.

Na terenie ZOO znajduje się plac zabaw, kawiarnia oraz dwupoziomowy bar, w którym możemy skosztować zarówno dania czeskie jak i pizzę czy spaghetti. Proponuję zjeść na parterze a nie na piętrze :). 

 Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie

Po prostu trzeba ją odwiedzić, bo nie zawiedziecie się jej pięknem. I koniecznie trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji zakopując najlepiej bilety on-line, bo to gwarantuje wejście do jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, a głębokość to ponad 100 m. Poziom środkowy to trasa udostępniona dla turystów z dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz z dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. U stóp Jaskini Niedźwiedziej szumi potok Kleśnic, który w dużej mierze wyrzeźbił jaskinię. Największe ilości szczątków należą do niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus Spelaelus), stąd też jaskinia wzięła swoją nazwę. Znaleziono w niej również kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni. Pochodzenie tych szczątków bywa różne. Są to kości zwierząt zamieszkujących jaskinię, ofiary drapieżników, czy w końcu kości naniesione tu przez wodę.

Oprócz jaskini niedźwiedzia warto też pojechać do Jaskini Morawskiego Krasu Punkvy w Czechach. Do tej jaskini również polecam zakupić bilet on – line w miarę szybciej, bo inaczej jadąc w „ciemno” możemy do niej po prostu nie wejść ze względu na brak wcześniejszej rezerwacji i ze względu na dużą ilość turystów. Ja napisałam mail z prośbą o rezerwację biletów na adres: info@caves.cz.

 • Wstęp do jaskini PUNKVY + podróż łódką: 180KČ – osoba dorosła, 90KČ – młodzież i studenci (za okazaniem legitymacji), dzieci do 3 lat bezpłatnie
 • Przejazd vlaczkiem i wyciągiem wagonikowym – 140KČ
 • Dodatkowa opłata za fotografowanie i video – 40KČ

Jaskinia znajduje się na terenie Krasu Morawskiego, będącego częścią obszaru należącego do liczącego ponad 35 km długości systemu jaskiniowego jaskini Amaterskiej. Jaskinie są udostępnione turystom od kwietnia do września oraz w niektóre święta. W ramach zwiedzania jaskiń można zejść na dno przepaści macocha znajdujące się na głębokości 138,7 metra oraz popłynąć łodziami elektrycznymi podziemną rzeką Punkvą.  [o tej jaskini będzie osobny wpis].

I tak spędzamy kolejne 3 dni. 

Do następnego. Aneta 

następny wpis – klik – Góry stołowe z dziećmi cz. III – miasta uzdrowiskowe i twierdze

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

 1. Cudowna wycieczka! Kocham Zoo swoją drogą, mam ochotę zawsze wyprzytulać wszystkie zwierzęta, powstrzymuje mnie tylko to, że mogłabym być niektórych pożywieniem 😀 Piękne zdjęcia!

 2. Heyy veгy cool web site!! Guy .. Beautiful ..
  Wonderful .. Ι ᴡill bookmark үour site ɑnd take the feeds
  additionally? I am hɑppy tо sesarch out a loot of uѕeful info гight һere within the submit, ѡe need develop more techniques оn thіѕ regard,
  thanks for sharing. . . . . .

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial