Wiemy, że podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko nogi, ale też brzuch, pośladki i plecy. Ponadto jazda na rowerze przyspiesza krążenie, wzmacnia serce, obniża ciśnienie po treningu i poprawia wydolność oddechową. Okazuje się jednak, że jazda na rowerze to także doskonały bodziec treningowy dla mózgu.
Według nie tak dawno przeprowadzonych badań jazda na rowerze może poprawić integralność i spójność istoty białej w mózgu.
Co to w praktyce oznacza?
Mózg każdego z nas zbudowany jest z dwóch rodzajów tkanek: istoty białej i szarej. Istota biała jest centrum komunikacji odpowiadającym za różne połączenia.
Naukowcy udowodnili, że poprzez regularny trening rowerowy impulsy pomiędzy poszczególnymi komórkami układu nerwowego zaczynają przebiegać szybciej, czego konsekwencją jest bardziej dynamiczna praca mózgu, lepsza pamięć, zwiększenie szybkości podejmowania decyzji oraz usprawnienie procesów uczenia się.
Nie są to oczywiście jedyne korzyści, które płyną z regularnej jazdy na rowerze.
Warto wymienić pobudzenie neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego, który odpowiada za regulację poziomu stresu, nastroju oraz zdolność zapamiętywania. Ponadto potwierdzono, że jazda na rowerze łagodzi stany lękowe i depresyjne.
Wystarczy zaledwie 30 min jazdy spokojnym tempem każdego dnia, aby odczuć poprawę kondycji umysłowej.
Wysiłek fizyczny działa przede wszystkim na ciało. W połączeniu z odpowiednią dietą jesteśmy w stanie zgubić zbędne kilogramy, wyrzeźbić sylwetkę, obniżyć poziom cholesterolu, a także poprawić wydolność układu oddechowego i sercowego.
Podczas jazdy na rowerze pamiętajmy o kluczowych kwestiach jak:
- Wybór odpowiedniej trasy – zaleca się preferowanie lasów lub parków, gdzie powietrze nie jest zanieczyszczone. W Zielonej Górze mamy dużo rekomendowanych tras rowerowych, osobiście polecam Zielona Góra-Jędrzychów, Kiełpin, Ochla. Choć cała trasa przebiega blisko lasu, jest bardzo bezpieczna.
- Prawidłowe nawodnienie – nawet niewielkie odwodnienie, wynoszące zaledwie 2% masy ciała, może obniżyć wydolność aż o 20%. Jazda na rowerze powoduje szybsze odparowywanie wilgoci z naszej skóry, co może sprawiać wrażenie, że nie pocimy się tak mocno jak podczas biegania. Nie możemy jednak dać się zwieść temu złudzeniu, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji.
- Odpowiednie odżywianie – jeśli planujemy dłuższą trasę trwającą powyżej godziny, warto zaopatrzyć się w lekkie przekąski.
- Bezpieczeństwo – bez względu na to, czy poruszamy się po drogach krajowych, gminnych czy rowerowych ścieżkach, zawsze powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo. Należy założyć kask, odpowiednią odzież oraz odblaski, a także zadbać o działające oświetlenie, sprawne hamulce i wysokiej jakości opony.
Dbałość o te aspekty pozwoli nam czerpać maksymalne korzyści z jazdy na rowerze, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i komfort podczas naszych wycieczek.
Marzena 🙂