Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka

Chyba nigdy nie przestaną zachwycać mnie takie miejsca. Są magiczne i pokazują w jaki sposób przyroda potrafi zachwycać. Jednym z takich właśnie miejsc są położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) kolorowe jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i zielone, leżące na zboczu Wielkiej Kopy. Oczywiście zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk i czasem jeziorka zmieniają swoje odcienie – błękitne jest np. zielonym.

Jak powstały? Na stronie kolorowych jeziorek czytamy: Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Piękne purpurowe jeziorko, które najbardziej przypadło nam do gustu wypełnia woda w kolorze  będąca roztworem kwasu siarkowego.

Błękitne jeziorko  swój kolor zawdzięcza związkom miedzi, a jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. I w zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. My przy deszczowej pogodzie zastaliśmy je w odcieniu zieleni.

 Aneta

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Reader Comments

  1. Nasza egzystencja jest zależna od światła, światłu zawdzięczamy swoje istnienie. Zdrowie także zawdzięczamy słońcu, korzystamy też z innej wspaniałości, którą daje światło – z koloru

  2. niesamowity kolor jeziorek:) podobne gdzieś widziałam w Czechach, ale już nie pamiętam gdzie, miały piękny-turkusowy kolor;)

  3. Polska jest piękna, niczym nie odbiegamy od innych Państw wręcz przeciwnie.
    Rzut beretem od naszych domów są miejsca, o których często nie wiemy, a które skyrwają taki czar i urok 🙂
    Pozdrawiam, piękne zdjęcia.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial