Czerwiec miesiącem pozytywnego egoizmu

Czerwiec miesiącem pozytywnego egoizmu

Bluzka ZARA z czarnymi wstawkami ze skóry na ramionach

A gdyby tak poświęcić choć jeden dzień wyłącznie na swoje potrzeby. Tylko ty. Wszystko dla Ciebie. Pomyśl, że jesteś najważniejszą osobą na świecie. Pępkiem świata. Że jesteś dzieckiem, którym ty sama się opiekujesz i  zatroszcz się o siebie. Wiemy, że we współczesnym świecie nie wypada za bardzo myśleć o sobie, …..ba nie wolno myśleć tylko o sobie. Ale do przesady.

Niech czerwiec będzie miesiącem pozytywnego egoizmu!

Bądź pozytywną(ym) egoistą.  Zamiast ograniczać się, szczerze wyrażaj swoje emocje. Mów o swoich potrzebach i wpleć je w życie z potrzebami innych. Oni mają potrzeby, nie zapomnij, że ty też je masz. To chyba jasne, że nie da się być szczęśliwą matką czy żoną czując się źle z samą sobą, a co za tym idzie nie rozumiejąc swoich potrzeb czy pragnień. Czasem jest tak, że człowiek angażuje się we wszystko i wszędzie, aby sprytnie odwrócić uwagę od siebie, od swoich problemów i swojego niezadowolenia. Ale nie chodzi o to, żeby problem oddalać, ale żeby go rozwiązać.

Po pierwsze. Niby trywialne, zwykłe, ale skuteczne….. rano nałóż maseczkę, wypij kawę, zjedz pełnowartościowe śniadanie. Uśmiechnij się do swojego odbicia w lustrze.

Po drugie. Pomyśl co sprawia ci najwięcej przyjemności. Nie szczędź długopisu, zapisz te rzeczy na kartce, wykreśl rzeczy nierealne, których nie uda ci się zrealizować.  Zastanów się dlaczego są rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, a ich nie robisz lub niezmiernie rzadko je robisz. Oczywiście obmyśl plan na ten dzień, w taki sposób aby je zrealizować.

Po trzecie. Jak nie wiesz co masz zrobić czerp inspiracje od innych ludzi.

Po czwarte. Zaryzykuj. Zmień coś. Jeśli masz bardzo poukładane życie, zrób coś szalonego na co nie zdecydowałabyś się normalnie.

Co cię pasjonuje? Odp.……..A zatem: Zrób to.

A jedz, a pij….to jest twój dzień. Lody? Wino? Idź do sklepu. Wybierz swój ulubiony smak.

Przeżyj ten dzień na swój sposób.

A na koniec dnia pomyśl, że choć cząstkę tego dnia wrzucisz w każdy kolejny dzień. Choć trochę staniesz się pozytywną(ym) egoistą.

Moje życie jest w moich rękach.  Dziś, swoimi wyborami zapisuję swoją przyszłość.

Barbara Baraldi

Myślenie o swoich potrzebach, pragnieniach i o tym jak je spełnić, wymaga odważnego spojrzenia na własne życie i na sytuację, w której obecnie jesteś. Jeśli się nad tym zastanowisz może okazać się, że to co masz nie jest wcale tym, czego pragniesz. Zacznij samodzielnie podejmować decyzje odnośnie swojego życia. Nie obwiniaj innych za swoje niepowodzenia. Każdy z nas ma swoje własne życie i na tym w szczególności należy skupić własną uwagę. Skończ z porównywaniem się do innych i dążeniem do ideału, którego nie ma. Ludzie, którzy  kochają siebie, przyjmują odpowiedzialność za swoje życie i nie dokonują wyborów w myśl tego, czego chcą inni. Przede wszystkim mają oni odwagę podążać własnymi ścieżkami w życiu korzystając jedynie z rad innych, jednak to oni sami podejmują ostateczne decyzje.

Wejrzyj w głąb siebie, pokochaj się, pomyśl o swojej niezależności. Nie pozwól, aby inni decydowali o tym co robisz, bo będziesz wtedy realizować cudze pragnienia, a nie swoje – własne. Nie rób rzeczy tylko po to, aby zyskać czyjeś uznanie. Żyjesz dla siebie, a nie dla poklasku. Jeżeli twoje samopoczucie będzie zależało od opinii innych, stracisz poczucie własnej wartości. A to już niewielki krok do kryzysu emocjonalnego.

Jeśli popełnisz błąd, wiedz, że zawsze można go naprawić. Nie da się przejść przez życie nie popełniając błędów. One przede wszystkim nas uczą. I jeśli już popełnimy jakiś błąd, to przecież możemy go naprawić. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.

Przede wszystkim robiąc coś tylko dla siebie, nie tłumacz się nikomu, dlaczego tak robisz. Masz do tego prawo. Nie pozwól, aby świat zmienił twój uśmiech. Zadbaj o swoją osobistą przestrzeń składającą się z twojej samooceny, twoich potrzeb, wartości i przekonań. Szanuj je i tak samo szanuj przestrzeń innych ludzi. Ludzie, którzy darzą siebie miłości nie pozwolą na bycie wykorzystanym przez innych ludzi, a przy tym nie wykorzystują innych.  

Istnieje tylko jedna odpowiedź na pytanie o tajemnicę życia – żyj najbardziej, jak możesz.

S. Milligan

Zacznij zauważać siebie, swoje potrzeby i cele. Zaakceptuj własne niedoskonałości, słabości, skup się na tych elementach, które możesz poprawić. „Nie polemizuj ze swoimi ograniczeniami”. Nie krytykuj siebie i spróbuj spojrzeć na siebie jako na osobę ciekawą, piękną, oryginalną. Pamiętaj, że każda destrukcyjna myśl o tobie blokuje twoje działanie.

Wróćmy do tego cudownie spędzonego dnia. Wypisz na kartce, co sprawia ci najwięcej przyjemności, co sprawiało ci przyjemność podczas tego wspaniałego dnia, który był tylko dla ciebie. Wpleć cząstkę tego dnia w swoje życie i w każdy kolejny dzień. Do dzieła!

Pragnę przejść przez życie w taki sposób, by moja historia nie była kiedyś opowiadana ku przestrodze.

Richard Paul Evans – Podarunek

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial